اطلاعات و مطالب روز

کوچک شدن هودهای بزرگ؛ آمدن مدل های جدیدتر

در سال های اخیر در خانه ها هودهای فولادی بزرگ و در تیررس چشم را دیده ایم، اما حالا به سمت هودهای مخفی و کوچک تر حرکت می کنیم به این دلیل که تمایل به سادگی و سریع بودن کارها داریم.

هودهای که جلوی چشم هستند، برای گرفتن بوی غذاها و روغن بسیار عالی و مفید هستند. اما فقط به این دلیل که شما به یک هود نیاز دارید، لازم نیست حتما هودی بگیرید که جلوی چشم باشد. ببینیم چرا و چطور می توانیم هودهایی پنهان را انتخاب کنیم. 

 

هود پنهان

 

چرا پنهان؟

منظور از هود پنهان هودی است که با آشپزخانه ترکیب شده و در مقابل دید نیست. اینکه هود مقابل دید نباشد، باعث می شود تا تمرکز روی چیدمان و کابینت ها و لوازم دیگر باشد تا لوازمی این چنینی. هودهای پنهان به خصوص برای آشپزخانه هایی که کوچک هستند، بسیار عالی است.

 

هود پنهان

 

هودهای پنهان شده، در هر آشپزخانه ای با هر طرحی قابل استفاده هستند؛ مخصوصا آشپزخانه هایی که ساده طراحی می شوند. این هودها کمک می کنند تا آشپزخانه تمیزتر و زیباتر شود و ترتیب کابینت های ردیف های بالا هم بهم نخورد.

 

هودهای پنهان شده

 

چندین سال است که این هودها برای آشپزخانه های سنتی، طرفدار زیادی پیدا کرده است. در این آشپزخانه ها  هود، داخل کابینتی سفارشی قرار می گیرد. این کار باعث ایجاد فضایی برای اجاق گازهای بزرگ می شود.

 

هود داخل کابینتی

 

تمایل فعلی برای قفسه های باز آشپزخانه، یکی دیگر از طراحی هایی است که هود در آن دیده نمی شود. همان طور که در عکس می بینید، قفسه ها ویژگی اصلی دیوار پشت هستند. هود در کابینت بالایی سمت راست قرار گرفته به طوری که کاملا دور از دید است. این تضمین می کند که چیزی از ظاهر محیط نمی کاهد.

 

 قفسه های باز آشپزخانه

 

چه انتخاب هایی داریم؟

راه های زیادی برای مخفی کردن هود در آشپزخانه ها جود دارد. قدم اول این است که مطمئن شوید هودی که انتخاب کرده اید قابلیت این کار را دارد چون همه هودها را نمی توان مخفی کرد و در کابینت قرار داد. قبل از خرید با طراح و فروشنده در این مورد صحبت کنید.

 

چه انتخاب هایی داریم؟

 

داخل یک کابینت دیواری: هود این آشپزخانه پنهان است و جلوی دید نیست. این مدل داخل کابینت بالایی قرار گرفته و تنها بخشی از آن که دیده می شود، پایین هود است.

 

داخل یک کابینت دیواری.

 

بیرون بودن لبه: در این مدل هود داخل کابینتی بالای اجاق گاز قرار می گیرد و تنها لبه جلویی آن قابل مشاهده است. این قسمت معمولا از جنس فولاد است. البته مدل هایی هم هستند که با پنل های سفارشی به رنگ کابینت ها عوض می شوند. این مدل هود می تواند جایگزین ارزان تری نسبت به مدل های کاملا مخفی باشد و اغلب دارای گزینه ای است برای زمانی که نمی توان به بیرون از خانه مجرایی زد؛ مثل آپارتمان هایی که هود داخل دیوار قرار گرفته است.

 

بیرون بودن لبه.

 

بالای جزیره: کابینت های جزیره بسیار پرطرفدار هستند به این دلیل که می توان هنگام آشپزی با دوستان و کسانی که دور آن هستند صحبت کرد و آشپزی کرد. یکی از معایب قرار دادن هود بالای جزیره این است که باعث چشم درد می شود. یک راه حل قرار دادن هود داخل کابینت سفارشی است که با بقیه آشپزخانه نیز همخوانی داشته باشد.

 

بالای جزیره.

 

درون سقف: انتخاب دیگر برای آشپزخانه های طرح جزیره، انتخاب هودهایی است که درون سقف قرار می گیرند. به طور حتم این مدل هود بسیار گران است، چون باید توانایی گرفتن بوی غذا را از فاصله ای دور داشته باشد. مزیتی که دارد این است که فضای بالای جزیره و دید دیگر قسمت های خانه کاملا باز باقی می ماند.

 

درون سقف.

 

جریان هوای رو به پایین: سیستم های جریان هوای رو به پایین یکی از راه های جالب است، هنگامی که اجاق گاز در قسمت جزیره باشد و تا هنگامی هم که از آن استفاده نشود، قابل مشاهده نیست. این مدل داخل کابینت پایینی و یا پشت و کنار اجاق قرار می گیرد و هنگامی که از آن استفاده نشود با پیشخوان هم تراز می شود. با فشردن دکمه سیستم اگزوز مانند آن شروع به از بین بردن بوی غذا می کند. این سیستم ها بسیار قوی و البته گران هستند. برنامه ریزی دقیقی لازم است تا مطمئن شویم که این سیستم تهویه برای آشپزخانه ای با طرح جدید مناسب باشد چون هوا باید از طریق کف خارج شود. استفاده از این مدل همیشه ممکن نیست؛ بنابراین گاهی باید از مدل چرخشی استفاده کنید.

 

جریان هوای رو به پایین.

 

برخی گازها خود دارای سیستم تهویه هستند. این مدل باز هم برای جزیره و یا آشپزخانه هایی که کابینتی ردیف بالا ندارند تا هود را بپوشاند، عالی هستند. عملکرد آن ها تقریبا شبیه به سیستم های رو به پایین است با این تفاوت که با کمک فن های بسیار قوی، بخار و بوی غذا را می مکند. سپس هوا خارج شده، تمیز می شود و به داخل برمی گردد.

استفاده نکردن از هود: ساختمان ها و نوع ساخت آن ها بسته به مکانی که هستند، متفاوت است. بعضی از آن ها نیازی به هود ندارند چون هوا در گردش است. البته این شاید مخالف خواست شما باشد. شاید دوست داشته باشید وسیله ای باشد تا زودتر هوا را تمیز کرده و بخار و بو را از بین ببرد.

 

استفاده نکردن از هود.

 

معایب آن چیست؟

هودهای کاملا پنهان حدود نیمی از گاز را تحت پوشش دارد زیرا کاملا داخل کابینت قرار می گیرد. بنابراین هود باید برای گرفتن بخار و بوی مواد روی اجاق گاز بسیار قوی باشد. به این معنی است که هودهای پنهان قیمت بیشتری نسبت به دیگر هودها دارند و باید بیشتر کار کنند.

 

هودهای کاملا پنهان

 

مسئله دیگر در مورد هود، این است که کابینت آن به طور سفارشی ساخته می شود. این مسئله هنگامی مشکل ساز می شود که نیاز به دسترسی به هود برای تعمیر آن و یا پیدا کردن جایگزین برای آن باشیم.

 

معایب آن چیست؟

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

08 دی 1397

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه ایده آل دخیل هستند. یکی از مواردی که در پروسه طراحی به آن کم توجهی می شود، عنصر رنگ است. البته هیچ ایرادی ندارد که یک آشپزخانه بدون رنگ زمینه خاصی داشته باشیم اما بسیاری از مشتریان رنگ زمینه سفید، بژ یا خاکستری را انتخاب می کنند، تنها به این خاطر که در میان انبوهی از رنگ ها مردد مانده اند....

چگونه ظروف استیل ضد زنگ را پاکیزه نگه داریم

چگونه ظروف استیل ضد زنگ را پاکیزه نگه داریم

14 آبان 1397

طی چند سال اخیر، طراحان بر سر این موضوع که استیل ضد زنگ به سلطنت خود در آشپزخانه‌ها ادامه دهد یا محبوبیت خود را به لوازمی با رنگ سیاه یا سفید براق با روکش بسیار صاف و جذاب ببازد، اختلاف نظر داشتند. در همین حین که آن‌ ها در حال جدل هستند، ما به استفاده از ظاهر زیبا و کارایی بالای استیل ادامه می‌ دهیم. در اینجا خواهیم دید که پیشنهاد متخصصان برای برطرف نمودن اثر انگشت روی ظروف استیل...

گازهای رومیزی مناسب برای آشپزخانه

گازهای رومیزی مناسب برای آشپزخانه

22 خرداد 1397

هنگام طراحی آشپزخانه، داشتن گاز رومیزی که جدا از اجاق گاز باشد، کار را برای شما خیلی راحت تر می کند. البته انتخاب گاز رومیزی مناسب به مقداری تحقیق نیاز دارد. گاز و برق از مدت ها قبل دو پیشنهاد استاندارد بوده اند و در حالی که گازهای سنتی انتخابی محبوب است، می توانید فراتر از آن رفته و گزینه های القایی و تابشی را هم در نظر بگیرید. همچنین می توانید هر مدل و اندازه ای که بخواهید انتخاب...

پانزده نمونه پرطرفدار برای سطوح روی کابینت و کانتر

پانزده نمونه پرطرفدار برای سطوح روی کابینت و کانتر

26 ارديبهشت 1397

با اینکه انتخاب های فراوانی برای صاحب خانه وجود دارد اما انتخاب یک سطح مناسب کار سختی است. از آن جایی که این سطح روی اکثر کارهای شما اثر می گذارد، بهتر است چیزی انتخاب کنید که ظاهری مناسب، دوام و استحکام زیاد و قیمتی مناسب داشته باشد. این موارد را در اینجا و برای شما جمع کرده ایم تا راحت تر بتوانید مدلی که برای آشپزخانه مناسب است را انتخاب کنید. کانتری از جنس سنگ صابون این مدل اغلب...

پنج مورد قابل توجه در آشپزخانه اگر آشپزی نمی کنید

پنج مورد قابل توجه در آشپزخانه اگر آشپزی نمی کنید

07 اسفند 1396

طراحی های آشپزخانه اکثرا بر این پیش فرض هستند که شما بیشتر وقت خود را در آشپزخانه در حال آشپزی هستید؛ اما در حقیقت همه به آشپزی علاقه ندارند. همه نمی توانند از یخچال های بزرگ، گازهای دوگانه و آشپزخانه جزیره استفاده کنند. پس زمانی که تنها استفاده شما از اجاق گاز، قرار دادن لوازم داخل آن است، برای طراحی چه می کنید؟ فضای خیلی زیادی برای ایجاد خلاقیت وجود دارد که چند مورد را اینجا می بینید. محل قرار...

کوچک شدن هودهای بزرگ؛ آمدن مدل های جدیدتر

کوچک شدن هودهای بزرگ؛ آمدن مدل های جدیدتر

11 بهمن 1396

در سال های اخیر در خانه ها هودهای فولادی بزرگ و در تیررس چشم را دیده ایم، اما حالا به سمت هودهای مخفی و کوچک تر حرکت می کنیم به این دلیل که تمایل به سادگی و سریع بودن کارها داریم. هودهای که جلوی چشم هستند، برای گرفتن بوی غذاها و روغن بسیار عالی و مفید هستند. اما فقط به این دلیل که شما به یک هود نیاز دارید، لازم نیست حتما هودی بگیرید که جلوی چشم باشد. ببینیم چرا...

طراحی آشپزخانه؛ هود

طراحی آشپزخانه؛ هود

04 بهمن 1396

یکی از بزرگ ترین تصمیمات ما هنگام بازسازی آشپزخانه این است که با دریچه بالای اجاق گاز چه کار کنیم. در انتها نیز به یک هود بزرگ و فولادی می رسیم. از لحاظ زیبایی این بهترین تصمیم برای آشپزخانه مدرن ما بود. از لحاظ مالی کمی سنگین است، حتی با تخفیفی که می گیریم یکی از گران قیمت ترین لوازم منزل محسوب می شود. به علاوه اینکه قرار دادن هود بالای اجاق گاز، فضا را برای قرار دادن لوازم می...

چه کاری انجام دهیم تا آشپزخانه برای فرزندمان خطرناک نباشد

چه کاری انجام دهیم تا آشپزخانه برای فرزندمان خطرناک نباشد

20 دی 1396

آشپزخانه اغلب مرکز خانه محسوب می شود؛ محلی که اکثر خانواده ها دور هم جمع می شوند، صحبت می کنند، کار می کنند و البته می خورند. اما برای کودکان و نوزادان، آشپزخانه از خطرناک ترین مکان هاست. آشپزخانه همه چیز دارد: آتش، گرما، سم و لوازم تیز. اگر چه هنگام حضور کودکان باید بر آن ها نظارت داشت، اما صاحب خانه ها با انجام چند کار کوچک می توانند خطر را کاهش دهند. در اینجا به راهنمایی هایی اشاره...

شش موردی که برای درست کردن آشپزخانه، باید بدانیم

شش موردی که برای درست کردن آشپزخانه، باید بدانیم

14 آذر 1396

به عوض کردن آشپزخانه، قبل از خواندن این موارد حتی فکر نکنید. شاید ماه ها و یا سال ها به فکر تغییر آشپزخانه بوده باشید. تحقیق کرده اید، پرس و جو کرده اید، مجلات و کاتالوگ جمع کرده و حتی فردی را برای انجام این کار با هزینه مناسب پیدا کرده اید. بنابراین می توانید با این آشپزخانه که کابینت های چوبی و قدیمی دارد، خداحافظی کرده و به آشپزخانه ای جدید و کابینت های براق خوش آمد بگویید. همین...

یازده مکان ذخیره سازی لوازم در آشپزخانه که فراموش کرده اید

یازده مکان ذخیره سازی لوازم در آشپزخانه که فراموش کرده اید

02 مهر 1396

فضای آشپزخانه شما تقریبا دو برابر این فضای کنونی است. در این مقاله یازده مکان ذخیره سازی لوازم آشپزخانه که فراموش کرده اید، بررسی می شود. 1- کناره های کابینت های پایینی با نصب نگهدارنده ای به کناره های کابینت، مجلات غذایی خود را در دسترس نگه دارید. این محل برای قرار دادن لوازمی که به طور مرتب استفاده می کنید، بسیار پایین است اما برای مواردی که ممکن است گم شوند، عالی است. 2- دیوار پشت سینک نکته مهم...

ده پروژه پاکسازی که می توانید در پانزده دقیقه یا کمتر، انجام دهید

ده پروژه پاکسازی که می توانید در پانزده دقیقه یا کمتر، انجام دهید

20 شهریور 1396

این ایده ها را برای داشتن خانه ای مرتب در زمان کوتاه امتحان کنید. بیایید با آن روبه رو شویم: مرتب کردن درهم ریختگی ها معمولا بخشی از کارهای تفریحی ما محسوب نمی شود. بدون شک لذت بردن از فضایی مرتب را همه ما می توانیم تجربه کنیم، اما داشتن زمان و انگیزه برای آن بحثی جداست. اینجا، جایی است که برنامه های پاکسازی سریع، به میدان می آیند. به جای منتظر ماندن برای آن زمان زیاد و افسانه ای...

بدون لک نگه داشتن لوازم فلزی آشپزخانه

بدون لک نگه داشتن لوازم فلزی آشپزخانه

14 شهریور 1396

استیل ها لوازمی زیبا هستند اما نگهداری از آن ها به خصوص در خانواده هایی با بچه های کوچک، کاری سخت است. در اینجا به چند توصیه برای تمیز نگه داشتن و براق شدن استیل ها، اشاره می کنیم. - دستگیره ها را برای پاکسازی کامل بردارید. هنگام تمیز کردن استیل هایی مثل یخچال و گاز، به خاطر داشته باشید که جدا کردن دستگیره باعث دسترسی به مناطق پنهان و آلوده می شود. تمیز کردن اطراف دستگیره ها می تواند...

 تمیز کردن گاز در تعطیلات

تمیز کردن گاز در تعطیلات

12 فروردين 1396

تمیز کردن گاز در روزهای شلوغ سال مانند تعطیلات سال نو، کاری وقت گیر است که در هر حال باید انجام شود و نتیجه آن باید کاملا رضایت بخش باشد. آشپزخانه صحنه اصلی در تعطیلات است؛ جایی که اجاق گاز آنجاست و پخت و پز در آن محل انجام می شود و تمیز بودن آن در تعطیلات جزء بایدها است. در این مقاله با هم نگاهی به نظافت این بخش از آشپزخانه می اندازیم. اولین قدم برای تمیز کردن گاز،...

طراحی آشپزخانه؛ هود، داشتن یا نداشتن! مسئله این است

طراحی آشپزخانه؛ هود، داشتن یا نداشتن! مسئله این است

11 فروردين 1396

زمانی که در حال بازسازی آشپزخانه هستیم، یکی از اصلی ترین تصمیماتی که می گیریم اغلب نصب هود و سیستم تهویه، درست بالای اجاق گاز است. سیستم تهویه ای که به شیوه مدرن و امروزی با بدنه استیل و دودکش، به سریع ترین صورت ممکن انتخاب و نصب می شود. هود یکی از گران ترین وسایل آشپزخانه به حساب می آید. علاوه بر این با انتخاب هود دودکشی، دیگر فضایی بالای گاز برای قرار دادن سایر وسایل وجود ندارد. با...

لذت داشتن یخچالی تمیز و خوش بو

لذت داشتن یخچالی تمیز و خوش بو

30 دی 1395

با تمیز نگه داشتن یخچال، هم از شر موادغذایی اضافه راحت می شوید و فضای خالی برای قرار دادن مواد جدید به دست می آورید و هم از شر بوی بد داخل یخچال برای همیشه خلاص می شوید. تا زمانی که بوی نامطبوعی از داخل یخچال به مشامتان نمی رسد، تمیز کردن یخچال دغدغه شما نخواهد بود اما نگهداری مناسب و تمیز کردن مرتب یخچال به عنوان یکی از فعال ترین اعضای آشپزخانه، پروژه ای فراتر از بوی نامطبوع آن...

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز نگه داریم؟

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز نگه داریم؟

24 دی 1395

تمیز کردن ماهیانه ماشین لباسشویی، آن را در طول یک ماه خوش بو و براق نگه می دارد. شاید فکر کنید از آنجایی که همیشه مقدار زیادی مایع یا پودر لباسشویی در ماشین لباسشویی می ریزید، دیگر نیازی به تمیز کردن خود ماشین ندارید. اما جالب است بدانید همزمان که ماشین لباسشویی، لباس های کثیف شما را تمیز می کند، باقی مانده آن کثیفی ها روی ماشین باقی می ماند و خود به خود از بین نمی رود. علاوه بر...

چیدن میز شام مهمانی

چیدن میز شام مهمانی

10 دی 1395

یک میز شام زیبا می تواند خاطره یک شب مهمانی را پررنگ تر کند. فصل تعطیلات فرصت مناسبی برای دید و بازدیدهای خانوادگی و رفت و آمدهای دوستانه و مهمانی ها است. آیا تا به حال زمانی را صرف چیدمان و تزئین میز شام کرده اید؟ بیش تر لحظات خاص و خاطره انگیز، سر میز شام اتفاق می افتد. پس آماده چیدمان میز شام باشید تا مهمان های شما بیش تر حس خاص بودن کنند و خاطره آن روز خاص...