در سال های اخیر در خانه ها هودهای فولادی بزرگ و در تیررس چشم را دیده ایم، اما حالا به سمت هودهای مخفی و کوچک تر حرکت می کنیم به این دلیل که تمایل به سادگی و سریع بودن کارها داریم.

هودهای که جلوی چشم هستند، برای گرفتن بوی غذاها و روغن بسیار عالی و مفید هستند. اما فقط به این دلیل که شما به یک هود نیاز دارید، لازم نیست حتما هودی بگیرید که جلوی چشم باشد. ببینیم چرا و چطور می توانیم هودهایی پنهان را انتخاب کنیم. 

 

هود پنهان

 

چرا پنهان؟

منظور از هود پنهان هودی است که با آشپزخانه ترکیب شده و در مقابل دید نیست. اینکه هود مقابل دید نباشد، باعث می شود تا تمرکز روی چیدمان و کابینت ها و لوازم دیگر باشد تا لوازمی این چنینی. هودهای پنهان به خصوص برای آشپزخانه هایی که کوچک هستند، بسیار عالی است.

 

هود پنهان

 

هودهای پنهان شده، در هر آشپزخانه ای با هر طرحی قابل استفاده هستند؛ مخصوصا آشپزخانه هایی که ساده طراحی می شوند. این هودها کمک می کنند تا آشپزخانه تمیزتر و زیباتر شود و ترتیب کابینت های ردیف های بالا هم بهم نخورد.

 

هودهای پنهان شده

 

چندین سال است که این هودها برای آشپزخانه های سنتی، طرفدار زیادی پیدا کرده است. در این آشپزخانه ها  هود، داخل کابینتی سفارشی قرار می گیرد. این کار باعث ایجاد فضایی برای اجاق گازهای بزرگ می شود.

 

هود داخل کابینتی

 

تمایل فعلی برای قفسه های باز آشپزخانه، یکی دیگر از طراحی هایی است که هود در آن دیده نمی شود. همان طور که در عکس می بینید، قفسه ها ویژگی اصلی دیوار پشت هستند. هود در کابینت بالایی سمت راست قرار گرفته به طوری که کاملا دور از دید است. این تضمین می کند که چیزی از ظاهر محیط نمی کاهد.

 

 قفسه های باز آشپزخانه

 

چه انتخاب هایی داریم؟

راه های زیادی برای مخفی کردن هود در آشپزخانه ها جود دارد. قدم اول این است که مطمئن شوید هودی که انتخاب کرده اید قابلیت این کار را دارد چون همه هودها را نمی توان مخفی کرد و در کابینت قرار داد. قبل از خرید با طراح و فروشنده در این مورد صحبت کنید.

 

چه انتخاب هایی داریم؟

 

داخل یک کابینت دیواری: هود این آشپزخانه پنهان است و جلوی دید نیست. این مدل داخل کابینت بالایی قرار گرفته و تنها بخشی از آن که دیده می شود، پایین هود است.

 

داخل یک کابینت دیواری.

 

بیرون بودن لبه: در این مدل هود داخل کابینتی بالای اجاق گاز قرار می گیرد و تنها لبه جلویی آن قابل مشاهده است. این قسمت معمولا از جنس فولاد است. البته مدل هایی هم هستند که با پنل های سفارشی به رنگ کابینت ها عوض می شوند. این مدل هود می تواند جایگزین ارزان تری نسبت به مدل های کاملا مخفی باشد و اغلب دارای گزینه ای است برای زمانی که نمی توان به بیرون از خانه مجرایی زد؛ مثل آپارتمان هایی که هود داخل دیوار قرار گرفته است.

 

بیرون بودن لبه.

 

بالای جزیره: کابینت های جزیره بسیار پرطرفدار هستند به این دلیل که می توان هنگام آشپزی با دوستان و کسانی که دور آن هستند صحبت کرد و آشپزی کرد. یکی از معایب قرار دادن هود بالای جزیره این است که باعث چشم درد می شود. یک راه حل قرار دادن هود داخل کابینت سفارشی است که با بقیه آشپزخانه نیز همخوانی داشته باشد.

 

بالای جزیره.

 

درون سقف: انتخاب دیگر برای آشپزخانه های طرح جزیره، انتخاب هودهایی است که درون سقف قرار می گیرند. به طور حتم این مدل هود بسیار گران است، چون باید توانایی گرفتن بوی غذا را از فاصله ای دور داشته باشد. مزیتی که دارد این است که فضای بالای جزیره و دید دیگر قسمت های خانه کاملا باز باقی می ماند.

 

درون سقف.

 

جریان هوای رو به پایین: سیستم های جریان هوای رو به پایین یکی از راه های جالب است، هنگامی که اجاق گاز در قسمت جزیره باشد و تا هنگامی هم که از آن استفاده نشود، قابل مشاهده نیست. این مدل داخل کابینت پایینی و یا پشت و کنار اجاق قرار می گیرد و هنگامی که از آن استفاده نشود با پیشخوان هم تراز می شود. با فشردن دکمه سیستم اگزوز مانند آن شروع به از بین بردن بوی غذا می کند. این سیستم ها بسیار قوی و البته گران هستند. برنامه ریزی دقیقی لازم است تا مطمئن شویم که این سیستم تهویه برای آشپزخانه ای با طرح جدید مناسب باشد چون هوا باید از طریق کف خارج شود. استفاده از این مدل همیشه ممکن نیست؛ بنابراین گاهی باید از مدل چرخشی استفاده کنید.

 

جریان هوای رو به پایین.

 

برخی گازها خود دارای سیستم تهویه هستند. این مدل باز هم برای جزیره و یا آشپزخانه هایی که کابینتی ردیف بالا ندارند تا هود را بپوشاند، عالی هستند. عملکرد آن ها تقریبا شبیه به سیستم های رو به پایین است با این تفاوت که با کمک فن های بسیار قوی، بخار و بوی غذا را می مکند. سپس هوا خارج شده، تمیز می شود و به داخل برمی گردد.

استفاده نکردن از هود: ساختمان ها و نوع ساخت آن ها بسته به مکانی که هستند، متفاوت است. بعضی از آن ها نیازی به هود ندارند چون هوا در گردش است. البته این شاید مخالف خواست شما باشد. شاید دوست داشته باشید وسیله ای باشد تا زودتر هوا را تمیز کرده و بخار و بو را از بین ببرد.

 

استفاده نکردن از هود.

 

معایب آن چیست؟

هودهای کاملا پنهان حدود نیمی از گاز را تحت پوشش دارد زیرا کاملا داخل کابینت قرار می گیرد. بنابراین هود باید برای گرفتن بخار و بوی مواد روی اجاق گاز بسیار قوی باشد. به این معنی است که هودهای پنهان قیمت بیشتری نسبت به دیگر هودها دارند و باید بیشتر کار کنند.

 

هودهای کاملا پنهان

 

مسئله دیگر در مورد هود، این است که کابینت آن به طور سفارشی ساخته می شود. این مسئله هنگامی مشکل ساز می شود که نیاز به دسترسی به هود برای تعمیر آن و یا پیدا کردن جایگزین برای آن باشیم.

 

معایب آن چیست؟

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...