نور و ورودی های روشن، خیلی جذاب هستند و پیشنهاد همیشگی من برای اتاق ها معمولا پرده های نازک است و اینکه کلا پرده ای نصب نشود. با این حال صحبتی در مورد پرده های تیره وجود دارد. هنگامی که به طور مناسب از آن ها استفاده شود، می توانند حس تضاد و ظرافت را به اتاق انتقال دهند. اما باید به بعضی نکات توجه داشت.

اولین مورد این است که پرده های تیره برای دیوارهای روشن عالی هستند. دیوار های تیره رنگ به همراه پرده های تیره فضایی سینما مانند ایجاد می کنند و سرکوب کننده احساسات هستند. پرده های تیره با رنگ های سفید، کرم، خاکستری، قهوه ای روشن و حتی آبی دودی، عالی به نظر می رسند.

ترفند دیگر استفاده از پرده های تیره در اتاق های بزرگ یا اتاق هایی با سقف بلند است که آن را کوچک تر نشان داده و حس راحتی را افزایش دهد. فقط از رنگ پرده در قسمتی دیگر از اتاق هم استفاده کنید تا هماهنگی بیشتر شود. با این کار اتاق چشمگیر به نظر می رسد.

در نهایت اگر نمی توانید از پرده های کاملا تیره استفاده کنید، از پارچه های طرح دار که ترکیبی از رنگ تیره و روشن هستند، استفاده کنید. مثلا ترکیب گل های سفید عاجی و مشکی، عالی است. این نوع پرده ها به اتاق جذابیت می بخشند. هنگامی که از پرده های تیره به درستی استفاده شوند، مانند یک عنصر گرافیکی در فضا جلب توجه می کنند. پس فقط برای ورود نور آن ها را کنار نگذارید. 

 

پرده های تیره رنگ و نور

 

پرده های بلند و باریکی که از سقف تا زمین می رسد، این اتاق نشیمن را بزرگ تر نشان می دهد. رنگ قهوه ای یکی از مبل ها هم کاملا به چشم می آید.

 

پرده های بلند و باریکی که از سقف تا زمین می رسد

 

پرده های این اتاق نشیمن بزرگ همرنگ با چراغ های آویز شده بالای میز ناهارخوری، هستند. تکرار در استفاده از رنگ مشکی، از اتاقی به اتاق دیگر باعث افزایش هماهنگی و یکپارچگی می شود.

 

روح بخشیدن به پرده های تیره

 

پرده های سیاه فقط برای فضاهای خنثی و بدون رنگ نیست. آن ها پنجره های این اتاق کودک رنگارنگ را به زیبایی پوشانده اند. پرده ها همراه با رنگ سفید دیوار، شومینه فیروزه ای رنگ و پس زمینه قرمز، طرحی گرافیکی ایجاد کرده اند. لازم به ذکر است که این پرده ها از ورود نور زیاد صبحگاهی جلوگیری می کنند.

 

پرده های سیاه

 

پرده های آبی پررنگ این اتاق شبیه به قالیچه راه راه کف اتاق هستند. آبی روشن دیوارها هم راحتی و دلپذیز بودن اتاق را حفظ کرده و تضاد آن با پرده ها باعث زیبایی اتاق شده است.

 

پرده های آبی پررنگ

 

یک بار جایی خواندم که با استفاده از پرده های تیره می توانید حواس اطرافیان را از منظره های نه چندان زیبا پرت کنید. ببینید چطور چشم ها فقط داخل این اتاق را می بیند نه فراتر از آن. رنگ طلایی و گرم پرده ها به خوبی با رنگ های گرم استفاده شده در طرح داخلی ترکیب شده اند. به رنگ کدویی پایین پرده ها هم توجه کنید. این کار به ما در کاهش ارتفاع سقف و احساس راحتی بیشتر کمک می کند.

 

پرده های تیره

 

این هم نمونه ای دیگر برای پرده های تیره و طرح دار. داشتن یک وسیله مشکی رنگ مثل یک میز، راه خوبی است برای جلوه دادن به این پرده ها.

 

پرده های تیره و طرح دار

 

رنگ آلبالویی پرده ها که با رنگ این مبل مخمل پرزدار، هماهنگ شده به این اتاق ساده، زرق و برق و تجمل بخشیده است. برای جلوگیری از یکنواختی مبل با دیوارهایی با رنگ روشن، چراغی فلزی که روی زمین قرار دارد و آیینه ای که به دیوار تکیه داده، همراه شده است.

 

رنگ آلبالویی پرده ها

 

این پرده ها که از سقف تا زمین هستند، ارتفاع اتاق را کمتر نشان می دهند. همچنین با برجسته کردن رنگ سایر لوازم مثل قالیچه، مبلمان و لامپ ها، باعث ایجاد راحتی بیشتر می شود.

پرده های تیره رنگ و نور

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...