طی چند سال اخیر، طراحان بر سر این موضوع که استیل ضد زنگ به سلطنت خود در آشپزخانه‌ها ادامه دهد یا محبوبیت خود را به لوازمی با رنگ سیاه یا سفید براق با روکش بسیار صاف و جذاب ببازد، اختلاف نظر داشتند. در همین حین که آن‌ ها در حال جدل هستند، ما به استفاده از ظاهر زیبا و کارایی بالای استیل ادامه می‌ دهیم. در اینجا خواهیم دید که پیشنهاد متخصصان برای برطرف نمودن اثر انگشت روی ظروف استیل و همچنین تمیزکاری و نگهداری از این سطح دردسرساز منزل چیست.

 

عاری نگه داشتن از لکه: در کنار ظاهر زیبا و سطح بدون تخلخل استیل که از رشد باکتری و دیگر میکرو ارگانیسم‌ ها جلوگیری می‌ کند، یکی از دلایل اصلی که استیل ضد زنگ به وفور در آشپزخانه‌ های حرفه‌ ای استفاده می‌ شود این است که اگر چه ممکن است ساییده یا حتی پاره شود، اما به این سادگی‌ ها زنگ نمی‌ زند.

متاسفانه، این بدان معنی نیست که زنگ و لکه اصلا روی نمی‌ دهد. متخصصان انجمن تولیدکنندگان لوازم غذایی آمریکای شمالی بر این باورند که چنانچه لایه نازک محافظ روی سطح استیل ضد زنگ با جسمی سخت خراشیده شود، با آب سخت تماس داشته باشد و به آب اجازه داده شود که درون ظرف بماند یا مدتی روی ظرف بنشیند یا به کلرایدهای موجود در مواد شوینده آلوده شود، سطوخ استیل آسیب پذیر خواهند شد.

 

عاری نگه داشتن از لکه

 

چگونه استیل ضد زنگ را تمیز کنیم؟

 

امنیت مهم تر از همه چیز!

برای یک تمیزکاری ایمن، با ابزار مناسب کار خود را آغاز کنید. انجمن تولید استیل ضد زنگ اروپا، ESDA، پیشنهاد می‌ کند که استفاده از اسفنج نرم و پارچه های میکروفیبر (دستمال نانو)، بهترین گزینه برای خط مقدم دفاعی است. از سیم ظرفشویی که سیم‌ های فلزی دارد، برای تمیزکاری استفاده نکنید، چرا که ایجاد خط و خش می‌ کند. برای کارهای سخت، از پدهای پلاستیکی به جای سیم ظرفشویی استفاده کنید.

 

امنیت مهمتر از همه چیز!

 

هم جهت با طرح استیل حرکت کنید!

روی سطوح استیل ضد زنگ که ظاهری برس خورده یا پولیش خورده دارند، همواره هم جهت با طرح سطح، عمل ساییدن را انجام دهید.

 

هم جهت با طرح استیل حرکت کنید!

 

مسن‌ تر، بهتر!

ESDA اعلام کرده که تعداد روکش‍ های ضد اثر انگشت برای استیل روز به روز بیشتر می‌ شود. با این حال این انجمن اعلام کرده که استیل ضد زنگ عادی نیز با افزایش طول عمر خود، اثر انگشت را کمتر نشان می‌ دهد. از این جهت، می‌ توان گفت صبر و شکیبایی نتیجه خواهد داد!

 

مسن‌تر بهتر!

 

روش‌ های ضد زنگ!

به گفته میندی دینانو، مالک Polished 2 Perfection، هر محصولی که برای پاکسازی استیل ضد زنگ استفاده می‌ کنید، کلید موفقیت ثابت قدم بودن در استفاده از همان محصول خاص است. به عقیده وی نباید از این شاخه به آن شاخه پرید. به گفته وی، بسیاری از مواد شوینده به خوبی با یکدیگر ترکیب نمی‌ شوند و این مساله دستیابی به نتیجه عالی را سخت می‌ کند. برای لوازم منزل، ما از CLR (شوینده استیل ضد زنگ، یک برند آمریکایی) استفاده می‌ کنیم. این شوینده هرگونه لکه‌ آب که روی آبریز و یخ‌ ریز یخچال مانده باشد و همچنین لکه نوشیدنی و غذا را پاک می‌ کند. هم عقیده با متخصصین دیگر، وی نیز سفارش می‌کند که هم جهت با شیارهای روی طرح استیل مالش را انجام دهیم.

از آنجایی که محصولات حاوی کلراید می‌ تواند به لایه محافظ روی استیل آسیب وارد کند، ESDA توصیه می‌ کند که از محصولات ذیل استفاده شود:

- سرکه رقیق شده (برای حذف لکه‌ های آهکی)

- جوش شیرین (برای حذف لکه قهوه)

- حلال‌ های الکلی، مانند استون (برای حذف لکه چسب)

- شیشه پاک کن بدون کلراید (به شدت برای سطوحی که مانند آینه شفاف و براق باشد، کارایی دارد)

- خمیرها و اسپری‌ هایی که به صورت تجاری و مخصوص سطوح استیل ضد زنگ ساخته شده اند.

 

روش‌های ضد زنگ! 

تمیزی طبیعی!

به عنوان روشی که خودتان در منزل برای تمیزکاری سطوح استیل با استفاده از موادی که در آشپزخانه یافت می‌ شود به کار بگیرید، پیشنهاد می‌ شود یک دستمال را در سرکه سفید غلیظ یا روغن زیتون بخیسانید و در جهت طرح استیل روی سطح بکشید. به منظور تمیز کردن سینک استیل، پیشنهاد این است که روی یک دستمال که جذب خوبی دارد، مقداری آب گازدار ریخته و روی سطح بکشید، سپس با دستمال خشک کنید.

 

تمیزی طبیعی!

 

برق بیندازید!

اسپری‌ های پاک کننده‌ ای که به طور خاص برای تمیز کردن استیل دکوراتیو ساخته شده‌ اند، معمولا حاوی روغن سیلیکون بوده و اگر چه اثر انگشت و لکه‌ ها را پاک می کنند ولی از لکه‌ های بعدی جلوگیری نمی‌ کنند. ESDA می‌ گوید روغن سلیکون به راحتی و با آب و صابون شسته می‌ شود.

استفاده از خمیر پولیش روش دیگری برای برق انداختن و درخشان نگه داشتن لوازم استیل است. پولیش‌ هایی که در بازار موجود است همچون پولیش و محافظ سطوح استیل 3M، یک لایه میکروسکوپی از واکس روی سطح ایجاد می‌ کند که تمیز کردن سطح را ساده می‌ سازد. از آنجایی که پولیش‌ ها به مواد شوینده مقاوم هستند، اثر پولیش می‌ تواند تا چندین ماه نیز دوام بیاورد. پولیش را می‌ توان با الکل و دستمال نرم پاک کرد.

حتما توجه داشته باشید که موادی که خمیرها و اسپری‌ هایی که برای تمیز کردن سطوح استیل (درب یخچال، دیوارهای بین کابینت و غیره) استفاده می‌ شوند نباید برای کتری و قوری و قابلمه و دیگر ظروفی که غذا در آن‌ ها آماده می‌ شود، استفاده شوند.

از پولیش نقره، مانند آنچه در برق انداختن جواهرات کاربرد دارد، استفاده نکنید؛ چرا که این مواد در مقابل استیل ضد زنگ بسیار خورنده هستند.

 

عاری نگه داشتن از لکه

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...