متنوع و قوی، فراتر از تصور؛ استیل می‌ تواند متجلی تفکری خاص در منزل و مناظر باشد. انقلاب هنر و صنایع دستی در معماری اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن بیستم، آغازگر ترک تزئینات بیش از حد و بازگشت به حقیقت هر ماده است. حرکتی که می‌ توان آن را پاسداشت بافت و کیفیت عادی و ذاتی یک ماده دانست. این ایده همچنان پرقدرت و اثرگذار در معماری مسکونی مدرن باقی مانده است و استیل یکی از موادی است که بسیار بیانگر این ایده و تفکر است.

استیل، در نهایت مدرنیته، ماده‌ ای است زاده شده از فرآیندهای صنعتی. در آتش کوبیده شده، با غلطک نورد شده و کشیده می‌ شود تا به شکل نهایی درآید: تیرچه، لوله، سیم، نبشی، ورق. استیل محکم، مقاوم، رسانا، چکش‌ خوار، قابل ماشین کاری و قابل انعطاف است. در حالی که بسیاری بر این باورند که استیل در محیط مسکونی حس مدرن سرد القا می‌ نماید، استیل می‌ تواند در تضاد با مواد طبیعی، به طرز شگفت آوری گرم و دلپذیر باشد.

 

وزن

 

بیایید برخی شاخصه‌ های استیل و اینکه چگونه می‌ توانید از آن در پروژه خود به خوبی استفاده کنید را با یکدیگر مرور کنیم:

 

استحکام

نحوه شکل دهی استیل (اینکه با غلطک گرم یا غلطک سرد نورد شود)، تعیین کننده استحکام نهایی آن است. نورد سرد با هم راستا نمودن فیبرهای کربن، استیل را محکم تر می­ کند. در حالی که نورد گرم با هزینه‌ ای پایین‌ تر، همان مشخصه صنعتی را به همراه خواهد داشت.

یکی از ارزش‌ های اولیه استیل در معماری این است که می‌ تواند تیر یک سر گیردار و برآمدگی های بدون ساپورت را ایجاد کند. این چایخانه شیشه‌ای که بالاتر از سطح باغ معلق است، تنها با استفاده از استحکام سازه‌ ای فولادی ممکن شده که سقف و کف ساختمان را حمل می‌ کند. ضخامت المان های سازه که از فولاد به عنوان حامل خود استفاده می کنند، می ­تواند به حداقل کاهش یابد؛ تا جایی که فضا را تنها صفحات تعریف کنند.

 

وزن

 

لبه سقف نشان دهنده ماهیت بسیار ظریف و ساده این سازه است. با استفاده از اشکال فولادی معمول مانند ناودانی در لبه این بام، یک ژست اعتمادگرایانه به ماده است که روی این اثر ضرب شده است. این نکته در راستای احترام به ماهیت صنعتی استیل و تاکید بر سبکی سقف ساختمان، بسیار موثر است.

تیرهای یک سر گیردار چهار فوتی این  پلکان که گویی با جذبه در جنگ است، تنها به لطف مقاومت کششی و با جوش دادن هر پله به صفحه استیلی که در دیوار بتنی کار گذاشته شده، ممکن شده است.

 

وزن

 

وزن

بخش عمده ای از زیبایی استیل، از استحکام آن نسبت به اندازه و ضخامتش ناشی می‌ شود. از آنجایی که فولاد را به صورت وزنی می‌ فروشند، طراحان همواره سعی می­ کنند از اقتصادی­ ترین مقطع و وزن فولاد برای بارهایی که قرار است حمل شود، استفاده کنند. کف، پیشانی و نرده‌ های این پلکان همگی نشان­ دهنده وزن کمی است که با فولاد ممکن می‌ شود. در این مثال می­ بینیم که پله در ظاهر معلق به نظر می­ رسد و ساپورت­ های عمودی ظریفی که برای نرده پله در نظر گرفته شده مانند کاغذ تا شده اوریگامی، خودنمایی می­ کند.

 

وزن

 

عمر طولانی

در حالی که استیل  ماهیتا ماده­ ای بسیار مقاوم است، آلیاژ­ها می­ توانند حتی مقاوم تر باشند. استیل ضد زنگ ترکیبی است از کروم (و دیگر عناصر در نسبت­ های متغیر) و فولاد؛ که نتیجه آن سطحی بسیار پایدار و مقاوم در برابر خوردگی است. در تماس با هوا، کروم لایه­ اکسیدی نامرئی روی سطح ایجاد می­ کند که از فولاد مجافظت می­ کند. همچنین درخشندگی خاص استیل ضد زنگ حاصل همین ماده است.

 

عمر طولانی

 

ظاهر

فولادی که نورد سرد شده، بیشتر پرداخت شده و تزئین می­ شود؛ فولادی که نورد گرم شده باشد، خام، خشن و کمتر دستکاری شده است. این پیشخوان که از ورق ¼ اینچی استیل نورد گرم ساخته شده، با افتخار، سرباره حاصل از فرآیند تراشکاری (اکسیداسیون فرآیند خنک کاری) را به صورت زینت خود نمایش می ­دهد. کاراکتر خشک صنعتی این اثر با اتصال ساده در گوشه پیشخوان، تقویت می­ شود. 

 

ظاهر

 

سبک وزن بودن

فولاد همچنین می ­تواند بسیار سبک باشد. این پارچه فلزی از بافت­ گرد سیم فولادی ساخته شده است. با تغییر اندازه بافت، پارچه نسبت به نور شفاف­تر یا کدرتر می­ شود. این پارچه را می ­توان در جداکننده­ های بسیار بزرگ و مهم منزل، سایبان­ ها و یا حتی در پرده حمام استفاده کرد.

 

سبک وزن بودن

 

پرداخت­

فولاد را می­ توان به چند روش ماشین­ کاری و پرداخت کرد. با تغییر در درخشندگی تک تک تایل­ های این آشپزخانه، از برس خورده به آینه­ ای و مات، معمار این اثر توانسته به سطحی دست یابد که از منظر رنگ، متنوع، از منظر هندسی، ارگانیک ­باشد. به عنوان ماده ­ای عالی برای پوشش دیوار پشت کابینت آشپزخانه، استیل در برابر حرارت و لکه­ ها مقاوم بوده و به راحتی پاک می­ شود.

 

پرداخت

 

خاکستری سرد استیل می­ تواند توسط رنگ­ های گرم­ تر، مانند رنگ کفپوش چوبی در این آشپزخانه، جبران شود. از نقطه نظر رنگ، این دو ماده یکدیگر را کامل می­ کنند، یکی از آن ها روی کف و دیگری روی دیوار. به تنوع سایه روشن رنگ روی خود سطوح نیز دقت کنید. طرح متنوع چوب و پرداخت مختلف استیل تایل ­ها ،یکدیگر را تایید و تکمیل می­ کنند.

 

پرداخت

 

کاربردهای دیگر استیل

سیاه کاری: سطح استیل را می­ توان به صورت شیمیایی تغییر داد. سیاه کاری فرآیندی است که طی آن سطح استیل با اکسیدی سیاه رنگ پوشانده می­ شود که آن را از زنگ زدن (اکسید قرمز) و خوردگی محافظت می­ کند. این کار به فولاد ظاهری مشابه آهن چکش خورده، ولی دقیق­تر و عاری از شکنندگی آهن می­ دهد. خطوط نازک و سیاه نرده­ های استیل در مقابل دیوار سفید رنگ، در اینجا ایجاد پلکانی ظریف، مینیمال و مجسمه گونه نموده است.

 

سیاهکاری

 

گالوانیزه کردن: با فروبردن فولاد در روی، یک لایه ضد خوردگی روی سطح آن ایجاد می­ شود. این پرداخت خاکستری رنگ لکه دار، نسبت به دیگر گزینه­ های مقاوم در برابر خوردگی، همچون استیل ضد زنگ، بسیار تصادفی و غیر جدی و بی تکلف ­تر دیده می­ شود. خطوط نرم خاکستری محافظ پله در تضاد با سایه­ های پیشانی جانبی پله هستند.

 

گالوانیزه کردن

 

برش­کاری: فولاد به نحو خاصی مناسب فرآوری کردن با شابلون می­ باشد؛ درست مانند چیزی که در اینجا می­ بینید. روش­ های تولید این ماده (حرارت فوق العاده بالا و فشار زیاد) به این معنی است که فولاد پذیرای تکنیک­ های تولیدی است که برای مواد دیگری که مقاومت کمتری دارند، اصلا ممکن نیست. این الگو روی ورقی فولادی با استفاده از دستگاه برش با جت آب و تحت کنترل رایانه­ ای برش خورده است. از دیدگاه معماری، این آیتم پدیدآورنده­ یک حائل میان فضای خارجی و ورودی بنا است که در سمت خارجی قرار دارد؛ اما همزمان و برای همیشه، تغییری در شاکله­ نور و سایه در فضای داخلی ساختمان نیز ایجاد می­ کند. در این طراحی، استحکام کششی فولاد در کنار الگویی به نسبت دلباز، حفظ شده است.

 

برش کاری

 

مقطع ورق فولادی باید نازک باشد تا اجازه ایجاد ظریف کاری با برش لیزر را بدهد. الگوی شاخه درختی و هندسه پیچ و خم داری که در اینجا ایجاد شده، گفتگویی شنیدنی میان کنایه­ های انتزاعی طبیعت و شخصیت غیر زنده­ این فلز فوق العاده ماشین­ کاری شده بر می ­انگیزاند. تضاد رنگی میان چوب و فولاد، این بازی را هیجان بیشتری می ­بخشد.

 

برش کاری

 

خم ­کاری: تغییرشکل فولاد می ­تواند توانایی آن را در پوشش فضا افزایش دهد. مشابه با گنبد رومی، شکلی که در اینجا ساخته شده بار را بهتر توزیع می­ کند. از آنجایی که ورق­ های نازک فولادی تشکیل دهنده این پلکان معلق، تا شده ­اند، استحکام کافی برای گسترش در فاصله ­های زیاد را دارند.

 

خم کاری

 

در اینجا، معمار یک برج پلکانی سرشار از نور را با استفاده از ورق فولادی نازک ساخته است تا پله­ های فلزی مشبک را روی آن سوار کند. این خم کاری باعث افزایش مقاومت مجموعه پلکان شده و همزمان به عنوان محافظ پله نیز عمل می ­نماید که پلکان را تبدیل به یک اثر هنری کرده است.

 

خم کاری

 

کف و پیشانی فلزی و مشبک پله­ ها درون دیوار محو شده و از این طریق به سبک­تر شدن این مجموعه کمک می­ کند. ورق فولادی استیل و کف پله­ ها هر یک شاخصه­ های سبک وزن را با تغییر زاویه دید، ایجاد می ­کنند. زمانی که از کنار نگاه کنید، محافظ فولادی سیاه رنگ پله­ ها بر فضای عمودی این محیط تاکید می­ کند. زمانی که از بالا نگاه کنید، این آیتم تقریبا ناپدید شده و تبدیل به یک خط نازک سیاه می­ شود که به سمت پایین حرکت می ­کند. در تضاد با فولاد تیره رنگ، کف و پیشانی پله که از فولاد روشن تر ساخته شده، مشابه با آبشاری است که از بالادست جاری است و جلوه­ ای پارچه مانند ایجاد می­ کند.

 

خم کاری

 

استفاده در فضای باز: از آنجایی که فولاد ماده­ ای مقاوم در برابر آب و هوا است، از آن می ­توان در فضای بیرونی نیز استفاده کرد. مجسمه­ های ریچارد سرا، که از فولاد هوای آزاد ساخته شده، مثال خوبی هستند. معماران در اینجا از این ماده برای تعریف دقیق لبه ­های تراس و ایجاد ارتباط میان سطوح مختلف ارتفاعی استفاده کرده ­اند. به لبه ­های تیز و شیبی که در صفحه­ های عمودی ایجاد شده، توجه کنید.

 

استفاده در فضای باز

 

شیب دادن به دیوارهای نگه­دارنده، این دیوارها را مستحکم ­تر می­ کند، چرا که نیروی وارده در پایین ورق بیش از بالای آن است و این ورق­ ها به صورتی قرار داده شده که در مقابل این نیرو مقاومت کنند. فولاد، که فرم و جنس طبیعی دارد، بافت دیگری است که به منظره طبیعی اضافه می­ شود و به این تقابل که عمدا و مهندسی شده ایجاد شده است، دامن می­ زند.

در حالی که دیدن فولاد در رنگ ­های خاکستری گرم اصلا عادی نیست، می ­توان آن را با رنگ­ های پر رنگ­ تر نیز رنگ آمیزی نمود، خصوصا زمانی که به صورت خام و در فضای آزاد بیرون استفاده می­ شود. فولاد کورتن (Cor-ten، فولاد مقاوم در برابر شرایط جوی)، که در اینجا به صورت ورق استفاده شده، به صورت طبیعی اکسید می­ شود. رنگ آن وابسته به آب و هوا است و می ­تواند به رنگ­ های نارنجی روشن، قهوه­ ای تیره، قرمز روشن و حتی بنفش درآید.

 

استفاده در فضای باز

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...