آیا می دانید ناخن ها را چطور لاک می زنند؟ اگر می دانید، پس می توانید به کف چوبی منزل خود نیز رنگ و رویی تازه ببخشید!

رنگ آمیزی کف چوبی قدیمی، می­ تواند بدون هزینه و کثیف کاری که جلاکاری دارد، به کف ساختمان جان تازه ای بدهد. این کار، خصوصا با استفاده از الگوهای جذاب، کف ساختمان را به نوبه خود به یک المان طراحی تبدیل می کند. رنگ آمیزی کف چوبی حوصله و زمان می طلبد اما چنانچه نحوه استفاده از برق ناخن را می دانید، تا اینجا اصول کار را بلدید!

 

1- سطح را آماده کنید. به توصیه کریستوفر کومر؛ متخصص شرکت نقاشی نوبل پرو در شیکاگو، با سمباده کاری سطح با ورق سمباده با زبری 150 شروع کنید. این سمباده کاری دستی برای کاملا صیقلی کردن سطح نیست و با این هدف انجام می شود که سطح به میزان کافی زبر شود تا آستر به خوبی به سطح بچسبد.

2- کف را تمیز کنید. گرد و خاک را با جاروبرقی جمع آوری کنید. اگر لازم هست با استفاده از آب، کف را تمیز کنید و با استفاده از شوینده چوب بشویید. مهم ترین نکته در این بخش این است که پس از شستشو، به سطح اجازه دهید که به طور کامل خشک شود؛ زمان دو روز یا بیشتر، ایده آل است. اگر زمانی که رنگ آمیزی می کنید، کف مرطوب باشد، آستر و هر چه روی آن باشد، ممکن است باد کند.

3- آستری را اعمال کنید. وقت آن رسیده که با استفاده از چرتکه یا غلطک، آستری را اعمال کنید. اما چه نوع آستری؟ فیلیپ استوری از شرکت نقاشی ردهیل در سان فرانسیسکو می گوید: «توصیه ما استفاده از یک آستری نفوذ کننده با پایه روغنی است که بتواند به خوبی سطح را عایق کند اما یک آستری لاتکس خوب نیز می­ تواند کارگر باشد.» اکنون زمان آن فرا رسیده که با رنگ فروشی محل خود برای انتخاب محصول مناسب مشورت کنید. به طور کلی پوشش های رنگی که به طور خاص برای کف تولید شده اند، استفاده می شوند. اگر این رنگ از جنس لاتکس است، از آستری لاتکس استفاده کنید. اگر روغنی است، از آستری روغنی استفاده کنید. اجازه دهید حداقل به مدت یک شب خشک شود و اگر آستری روغنی است، حداقل 24 ساعت یا بیشتر به آن فرصت دهید.

4- مجددا سمباده بزنید. ممکن است این کار مثل خرابکاری به نظر برسد اما اگر اکنون سمباده نزنید، ممکن است شاهد مشکلاتی در هر لایه ای روی آستری باشید. استوری می گوید: «نواحی آستر خورده را مجددا سمباده می کشیم؛ چرا که پس از اعمال آستر، فیبر تازه چوب تمایل دارد رطوبت را به خود جذب کرده و متورم شود». این بار از ورق سمباده با زبری 220 استفاده کنید که براده های بسیار ریزتری تولید می کند. پس از پایان سمباده زنی، با جاروبرقی گردها را بردارید و با دستمال بقایا را پاک کنید. از دستمال پنبه ای و کاغذ بدین منظور استفاده نکنید چرا که فیبرهای آن ها روی سطح باقی مانده و کار را خراب می کنند.

 

چطور کف چوبی منزلتان را رنگ آمیزی کنید

 

5- رنگ را اعمال کنید. می توانید تمام سطح را یک رنگ بزنید یا با استفاده از یک شابلون و یک رنگ ثانویه، طرح هایی را روی کف نقاشی کنید. از یک قلم مو یا غلطک استفاده کنید و مطمئن شوید که از ابزار صحیح استفاده می کنید و اینکه تنها یک لایه نازک از رنگ را اعمال می کنید. کومر می گوید: «با استفاده از یک غلطک یک چهارم اینچی یا با قلم مو با موهای طبیعی، رنگ را اعمال کنید. با قلم مو هیچ حبابی باقی نخواهد ماند ولی در عوض کار دشواری است.» غلطک سریعتر است ولی باید خیلی آهسته غلطک را بچرخانید تا از ایجاد حباب جلوگیری کنید. صرف نظر از ابزاری که به کار می گیرید، به این بیندیشید که از کجا شروع و به کجا کار را ختم کنید. در پایان نقاشی، خود را در یک گوشه محبوس نکنید!

6- بگذارید خشک شود. اینجا جایی است که تشبیه به لاک زدن ناخن به کار می آید. اساس کل فرآیند درست همانند لاک زدن به ناخن است: پوشش زیری، پوشش رنگ، پوشش رنگ، پوشش رویی. هر پوششی نیاز دارد که تمیز و نازک باشد و هر پوشش باید پیش از اعمال لایه بعدی به طور کامل خشک شود. اگر سطح زیر پایین ترین لایه تمیز نباشد، حباب خواهید داشت. مشکل رنگ آمیزی کف ساختمان این است که یک دستگاه مادون بنفش به درد بخور برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن وجود ندارد. پس از لایه اول، حداقل 24 ساعت پیش از اعمال لایه بعدی صبر کنید.

 

رنگ را اعمال کنید.

 

7- پوشش های رنگی بعدی را اعمال کنید. در مرحله بعدی، دو لایه نازک رنگی را با فاصله 24 ساعت بین آن ها اعمال کنید. به یاد داشته باشید که هر یک از این لایه ها را تا آنجا که ممکن است نازک رنگ کنید. کومر می گوید: «اگر لایه رنگ ضخیم باشد، به مدت طولانی خیس و چسبناک مانده و به خوبی به عمل نمی آید.»

8- پوشش های رویی را اعمال کنید. به منظور دستیابی به دوام بیشتر، می توانید یک یا دو لایه پوشش شفاف پلی یورتان اعمال کنید. بین این دو لایه 24 ساعت برای خشک شدن فرصت بدهید. باز هم رنگ فروشی محلتان می تواند شما را در انتخاب محصول مناسب راهنمایی کند. به دنبال رنگ هایی با محتوای کم یا بدون مواد فرار ارگانیک (VOC) باشید تا گازهای مضر و بوهای آزار دهنده حاصل از رنگ را به حداقل برسانید.

 

وزن

 

وزن

 

9- پیش از قدم زدن روی رنگ صبر کنید. اگر از پوشش های رویی استفاده کرده اید، در مجموع پنج تا شش لایه پوششی روی کف اعمال کرده اید. بهترین کار این است که یک روز دیگر یا بیشتر نیز صبر کرده و سپس روی کف راه بروید. حتی آن زمان نیز حتما جوراب بپوشید. هرچه فرصت بیشتری به کف منزل برای خشک شدن بدهید، نتیجه کار مستحکم تر خواهد بود؛ درست مانند ناخن هایتان!

 

وزن

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...