از انواع مناسب نور در نقشه آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضای آشپزخانه کارایی بیشتر و برای همه زیبایی بصری بالایی داشته باشد.

با پیر شدن ما، لنز چشمانمان انعطاف خود را از دست داده و نیاز ما به نور تغییر می­ کند. توانایی فوکوس کردن روی اشیا نزدیک، کاهش می ­یابد که دلیلی است برای نیاز بسیاری افراد به عینک مطالعه. عدسی چشم زردتر و متراکم ­تر شده که باعث کاهش نور عبوری از عدسی می گردد و شدت نوری که برای دیدن نیاز است، افزایش می­ یابد. این نکته باعث تغییر درک ما از رنگ ها می ­شود. رنگ­ ها کدر و تیره می­ شوند. به منظور درک بیشتر، از درون یک فیلتر زرد رنگ به اطراف نگاه کنید؛ شما از رنگ های روشن تر اطراف خود بهره می برید. همچنین، چشم ها به درخشندگی حساس تر می ­شوند که این نیاز به کنتراست را بیشتر می کند.

مسائل بسیار دیگری نیز وجود دارد که بر عدسی های پیر اثرگذار هستند، بنابراین چشمان پیرتر نیاز به راهکارهای نوری متفاوتی دارند. این راهکارها نه تنها برای چشمان پیر سودمند هستند، بلکه به زیبایی محیط خانه نیز کمک می کنند. در نظر گرفتن مقدار مناسب نور، مکان منبع نور، و دمای رنگ آن، برداشت شما و خانواده شما را نسبت به تندرستی ارتقا می دهد.

بیایید نگاهی داشته باشیم به برخی راهکارهای نورپردازی و با آشپزخانه شروع کنیم:

 

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نور رو به بالا

متداول ترین کاربرد نور رو به بالا، درون شکاف نور مخفی دور تا دور سقف یک اتاق است. به منظور حداکثر کردن خروجی نور، از یک لامپ فلوئورسنت T5 یا نور ال ای دی استفاده کنید که نور خود را روی تمام سقف بپاشد. این کار به داشتن یک سقف روشن تر که منعکس کننده نور به تمام فضا باشد و همزمان نور آن، چشم را نزند، کمک می نماید. این نور را با مقدار زیادی نور طبیعی در طول روز ترکیب کنید تا سطح روشنایی اتاق را افزایش دهید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

اگر کابینت های شما به سقف نمی رسند، به اضافه کردن نور بالای کابینت ها فکر کنید. استفاده از یک منبع نوری قدرتمند تر مانند فلوئورسنت T5 مقدار انعکاس نور از سقف را افزایش داده و از این طریق نور اتاق را افزایش می دهد.

درست است که افزایش میزان نور اهمیت دارد، اما کاهش خیره کنندگی نیز به همان اندازه اهمیت دارد. از روکش های مات استفاده کنید تا میزان انعکاس­ های درخشنده را کاهش دهید. پیشخوان ها معمولا متهم اصلی در ایجاد درخشندگی های خیره کننده هستند. اگر پیشخوان های سنگی را ترجیح می دهید، از نوع سنگ خورده و مات آن استفاده نمایید تا میزان انعکاس و درخشندگی را کاهش دهید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

از سنگ صابون یا بتن نیز می توانید استفاده کنید. به طور کلی، پیشخوان های بتنی به تدریج در حال فراگیرتر شدن هستند و برای هر فضایی از منزل استفاده می شوند و هیچ درخششی نیز ندارند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نور رو به پایین

نور رو به پایین یعنی نوعی از نورپردازی که به سمت پایین می تابد تا فضا را روشن کند. نور رو به پایین را می توان با نام نور عمومی نیز نام گذاری کرد. زمانی این نوع از نور تنها منبع نوری در یک اتاق بود؛ آن لامپ تنها که وسط سقف اتاق آویزان بود. اگر این نوع از نور تنها انتخابی است که می توانید داشته باشید، محل و تعداد لامپ ها، کلید دستیابی به سطح مناسبی از نورپردازی و از بین بردن گوشه های تاریک است. لامپ های هالوژنی که به صورت گلدانی درون سقف کار می شوند نیز نور رو به پایین محسوب می شوند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نورپردازی وظیفه محور، از قبیل نورپردازی زیر کابینت، یکی از مهم ترین شاخصه های نورپردازی خوب برای هر پروژه ای است. این کار نور را درست در جایی قرار می­ دهد که به آن بیشترین نیاز را دارید. در آشپزخانه، این محل زیر کابینت است؛ جایی که نور روبروی شما است و سطح زیرین و اشیاء روی آن را روشن می کند و پشت شما نیست که ایجاد سایه نماید. نورهای آویز را نیز می توان نور وظیفه محور محسوب کرد.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

از نورهای زنون یا ال ای دی استفاده کنید تا نوری گرم و روشن و در عین حال با رنگ دقیق داشته باشید. همواره حواستان باشد که روی نور یک دیفیوزر یا لنز وجود داشته باشد تا به پخش شدن نور به صورت یکنواخت کمک کند و اجازه ندهد روی پیشخوان کابینت هیچ نقطه تجمع نوری وجود داشته باشد. وقتی پیر می­ شویم، دو تا چهار برابر دوران جوانی برای انجام همان کارها نور نیاز داریم.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

همه می دانیم که کشوها بسیار در دسترس تر و کاربردی تر از کابینت ها هستند. چطور است که کمی نور به داخل کشوها بتابانید؟ یک کاربرد خیلی عالی دیگر برای نورپردازی وظیفه محور همین است! دیگر لازم نیست وقتی نیمه های شب گرسنه می شوید، خیلی دنبال قاشق بگردید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نورپردازی دور تا دور

نورپردازی دور تا دور شامل نور عمومی و نور طبیعی می شود. هدف این است که مطمئن شوید در هر زمانی از روز برای همه افراد نور کافی به منظور استفاده از فضای مورد نظر بدون رخ دادن هیچگونه سانحه ای وجود دارد و اینکه نقاط تاریک به حداقل برسد.

این آشپزخانه اکثر انواع نورپردازی هایی که به آن اشاره شد را به نمایش می گذارد. نور رو به بالا درون شکاف نور مخفی سقف وجود دارد و نور رو به پایین در آویزهای بالای کابینت های شبه جزیره، نصب شده و نورهای گلدانی درون سقف کار شده است. ضمنا نورپردازی زیر کابینت های زمینی نیز انجام شده است، کنتراست خوبی بین رنگ های استفاده شده وجود دارد، میزان درخشش پایین است و حجم زیادی از نور طبیعی به فضا راه می یابد.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

راهنمایی بصری

یک جنبه مهم دیگر در نورپردازی یک فضا برای آن هایی که بینایی چشمانشان رو به افول است، استفاده از راهنمایی بصری است. زمانی که به یک محیط وارد می شوید یا به سمت اشیاء حرکت می کنید، راهنمایی بصری یک مرجع دیگر برای قضاوت درباره فاصله یا عمق مهیا می کند. نورپردازی در کف این کابینت های زمینی یا نورپردازی زیر پا با کفپوش تیره رنگ روی زمین و کابینت هایی که رنگ های میانه دارند، به خوبی در تضاد است و ایجاد کنتراستی کرده است که به آسانی دیده می شود. ولی آدم ها فقط فکر می کنند که این طرحی جالب است!

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...