آیا دوست دارید یک فضای خیس داشته باشید ولی مطمئن نیستید که برای منزل شما مناسب باشد؟ با مطالعه این متن با مزایا و معایب فضای خیس و برخی نکات طراحی حرفه ای در این زمینه آشنا شوید.

فضاهای خیس به تدریج دوست داشتنی تر شده اند و همچنین استفاده از آن­ ها روشی زیبا برای افزودن به ارزش خانه شماست. اما دقیقا چطور باید یک فضای خیس را طراحی نمود؟ در اینجا، یک راهنمای کاربردی را گردآوری کرده ایم که شامل تمام چیزهایی که شما نیازمند دانستن آن هستید را شامل می ­شود: از نوع کاشی که باید انتخاب کنید تا شرکت هایی متخصص در زمینه فضاهای خیس که می توانید در زمان نصب با آن ها تماس بگیرید.

 

آیا هر کسی می تواند فضای خیس داشته باشد؟

به صورت تئوری، بله. فضاهای خیس در واقع اتاقک های دوشی هستند که دیواره های دور دوش و سینی دوش را ندارند و یک فضای باز برای دوش گرفتن دارند که کاملا کاشی کاری شده است. اگر حمام شما جزء حمام های کوچک است، احتمالا باید یک جداره محافظ دوش به آن اضافه کنید تا از خیس شدن همه چیز حمامتان جلوگیری کنید.

 

 

زهکشی آب

نصب فضای خیس کار حرفه ای ها است، چرا که باید کف فضا را شیب ملایمی بدهید تا آب دوش را به سمت یک کف شوی هدایت کنید و سپس کل اتاق را باید در مقابل آب عایق کنید. مرسوم ترین روش برای ساخت شیب نصب یک زیرسازی برای کف از جنس WBP Ply (نوعی تخته چندلایه) و سپس نصب کاشی ها روی آن است. روش دیگر، نصب یک شیب دهنده آماده است (چیزی شبیه به یک سینی حمام بسیار بزرگ)، که باز هم نصب کاشی ها روی آن صورت می گیرد. روش نهایی استفاده از یک کف سفارشی از جنس غیر متخلخل HI-MACS می باشد که به سمت یک چاه کف شوی شیب دارد و هر جایی امکان نصب آن بوده و نیازی به کاشی کاری روی آن وجود ندارد.

 

عایق کاری در برابر آب

عایق کاری کردن فضاهای خیس شامل نصب آستر روی کف، بخش پایینی دیوارها و تمام دیوارهای اطراف دوش و سپس پوشاندن آن با یک غشاء چسبناک می باشد. وقتی عایق کاری به اتمام رسید، کاشی کاری حمام انجام می شود. بد نیست که لبه پایینی درب حمام را نسبت به کف 5 سانتی متر فاصله دهید (یک سکوی کوچک زیر در ایجاد کنید) تا چنانچه اتاقک از آب پر شود؛ به عنوان مثال فرد استفاده کننده، چاهک حمام را با حوله بپوشاند، آب درون حمام حفظ شود.

 

عایق کاری در برابر آب

 

مزایای فضاهای خیس

- فضاهای خیس به شدت شیک و برای ایجاد ظاهری معاصر فوق العاده هستند.

- فضای خیس، به عنوان یک حمام ثانویه، می تواند به ارزش خانه شما اضافه کند.

- برای حمام های کوچک عالی است؛ حذف وان حمام، فضای زیادی را آزاد می کند.

- فضاهای خیس را به صورت کلی راحت تر می توان تمیز کرد. هیچ جداره محافظ دوش و سینی دوشی وجود ندارد که شما را نگران کند و اگر سراغ نصب سینک و سنگ توالت دیواری بروید، باز هم آسان تر است.

- اگر به درستی انجام شود، کف حمام (زیر کاشی ها) بهتر از یک حمام عادی محافظت می شود.

 

مزایای فضاهای خیس

 

معایب فضاهای خیس

- در حمام های کوچک، مراقب خیس شدن حوله ها و دستمال توالت در اثر پاشش آب از دوش باشید.

- به یک نصاب حرفه ای برای آب بندی فضا احتیاج دارید. اگر عایق کاری به خوبی انجام نشود، نشتی آب منجر به خسارت می شود.

- فضاهای خیس را باید از کف تا سقف با کاشی پوشاند و این کار هزینه بر است. اگر از کاشی های سنگی متخلخل استفاده کنید، احتمالا باید هر چند ماه، آن ها را مجددا آب بندی کنید که کار دشواری است.

- تبدیل حمام اصلی به فضای خیس ممکن است فروش خانه شما را دشوارتر کند؛ خریداران حداقل یک وان حمام می خواهند.

 

معایب فضاهای خیس

 

ساخت یک فضای خیس چقدر هزینه دارد؟

هزینه ایجاد یک اتاق خیس معمولا بین 10 میلیون تا 40 میلیون (در سال 1397) است. اگر از یک شرکت خواسته اید تا عمل عایق کاری در برابر رطوبت و ایجاد فضای خیس، شامل نصب کاشی های دیوار از کف تا سقف، دوش و لوازم را بر عهده بگیرد، انتظار هزینه بیشتری را داشته باشید.

 

ساخت یک فضای خیس چقدر هزینه دارد؟

 

چه نوع مصالحی برای پوشش سطح در فضای خیس باید به کار رود؟

کاشی پرطرفدارترین نوع پوشش برای دیوار و کف است اما می توانید از ورق ونیل نیز برای کف استفاده کنید، یا حتی از کورین استفاده کنید که نوعی ماده یک دست و غیر متخلخل است که نیازی به نگهداری چندانی هم ندارد. بتن و تادلاکت (نوعی پلاستر ضد آب ساخت مراکش) به فضای خیس شما ظاهری خشن و لوکس می دهد.

اگر انتخاب شما استفاده از کاشی است، از تایل های غیر متخلخل مخصوص حمام از جنس سرامیک و چینی استفاده کنید. تایل های متخلخل مانند اسلیت، مرمر و سنگ آهک هر چند ماه نیاز به آب بندی مجدد دارند تا از وارد آمدن آسیب از طرف آب جلوگیری شود. تنها از تایل های کف که مخصوص حمام هستند، استفاده کنید که لغزنده نباشند.

 

آیا از گرمایش از کف می توانم استفاده کنم؟

بسیاری از نصاب ها پیشنهاد می کنند که سیستم گرمایش از کف نصب شود. دلیل آن هم این است که کاشی های کف حمام که زیر پای شماست گرم نگه داشته می شود و به خشک شدن آب روی کف حمام کمک می کند.

 

آیا از گرمایش از کف می توانم استفاده کنم؟

 

ایده های تزئینی مناسب فضای خیس که پیش از شروع به کار در نظر داشته باشید

حتی پیش از آن که به دعوت از سازندگان فکر کنید، مطمئن شوید که به تمام المان های فضای خیس حمامتان اندیشیده اید. از طاقچه ها تا اتصالات دوش، برای مرحله برنامه ریزی زمان کافی صرف کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست باب میل شما خواهد بود.

 

شیرآلات دوش خود را انتخاب کنید.

 

شیرآلات دوش خود را انتخاب کنید.

 

تصمیم بگیرید که آیا شیرآلات دوش باید توکار یا روکار باشند. شیرآلات روکار برای یک طراحی مدرن مناسب هستند و نصب آن نیز ساده تر است. ولی اگر به دنبال ظاهری بسیار تر و تمیز و هوشمندانه هستید، یک سر دوشی ثابت با جریان آب بارانی که لوله کشی آن مخفی و توکار باشد از هر چیزی بهتر است. اگر فقط یک سر دوشی ثابت بالای سر خود نصب کنید، احتمالا راهی جز خیس شدن سرتان نخواهید داشت که اگر هر بار سر خود را شامپو نمی زنید، آزار دهنده خواهد بود و همچنین این نوع از سردوشی را نمی توان برای تمیز نمودن محدوده زیر دوش استفاده کرد. بهترین راهکار اضافه کردن یک سر دوشی دستی و قابل جابجایی است.

 

 دو برابر کنید!

 

 دو برابر کنید!

 

جاناتان کارتر از شرکت Victoria & Albert Baths می گوید «دوش های کنار هم برای حمام هایی که به صورت اشتراکی و همزمان استفاده می شوند، عالی هستند. این استایل را عموما در هتل های لوکس می توان یافت و فضای خصوصی زیادی در اختیار شما قرار می دهد و در عین حال یک حرف مهم برای گفتن دارد. سعی کنید از یک وان حمام مستقل نیز استفاده کنید تا بتوانید از دو دنیای متفاوت لذت ببرید.» در این سرویس حمام مستر، کف حمام بالاتر آمده و در برابر رطوبت عایق کاری شده تا یک سینی حمام بسیار بزرگ ایجاد کند.

 

زهکشی مدرن و هوشمندانه ای انتخاب کنید

 

زهکشی مدرن و هوشمندانه ای انتخاب کنید

 

دوست دارید یک دوش قدرتمند و سرحال کننده داشته باشید؟ پس باید نوعی از زهکشی را نصب کنید که توان جمع آوری و دفع حجم زیادی از آب را داشته باشد. زهکشی از نوع کانالی با اتصالاتی که توان گذر حجم زیاد و ناگهانی آب را داشته باشد، می تواند آب را در تمام سطح خود به خوبی جذب کند و از ایجاد سیل آب جلوگیری کند. به دنبال یک چاهک کف شوی با تله آشغالی باشید که دسترسی به آن ساده باشد و بدین ترتیب جریان آب همواره روان بماند.

 

یک پارتیشن طبیعی و بدون شیشه ایجاد کنید

 

یک پارتیشن طبیعی و بدون شیشه ایجاد کنید

 

در بسیاری از فضاهای خیس به منظور جلوگیری از پاشش آب به اطراف، از پنل شیشه ای استفاده می شود، ولی این تنها روش موجود برای جداسازی بخش دوش از دیگر بخش های حمام نیست. یک دیوار جداکننده کاشی کاری شده نیز راهی خوب برای جلوگیری از جریان یافتن آب در تمام حمام است و در عین حال امکان دسترسی و ورود ساده را فراهم می کند؛ نکته ای که فضاهای خیس را این چنین محبوب کرده است.

 

به خوبی انبار کنید

 

به خوبی انبار کنید

 

اختصاص دادن فضایی مخصوص به منظور نگهداری شامپو و صابون درون محوطه دوش امری ضروری است. یکی از هوشمندانه ترین راهکارها استفاده از یک طاقچه است که می توان در مرحله ساخت خانه تعبیه دید. برخلاف یراق آلات کرومی که به منظور نگهداری وسایل حمام استفاده می شوند، طاقچه به درون فضای دوش شما تجاوز نمی کند. این که کف طاقچه را با شیبی ملایم به سمت جلو بسازید مهم است تا از جمع شدن آب در عقب طاقچه جلوگیری کند. برای روشنایی طاقچه از نورپردازی ضد آب جداگانه ای استفاده کنید.  

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...