اگر یک سوال باشد که ظاهرا همیشه از طراحان داخلی پرسیده می شود، این است که یک اتاق نشیمن معمولی را چطور مبله کرده و تزئین کنیم که بزرگتر دیده شود و کارایی بیشتری داشته باشد. سوال به جایی است، از این جهت که اتاق نشیمن یکی از پر استفاده ترین فضاهای منزل، خصوصا برای خانواده ها، می باشد و طبیعی است که افراد بخواهند بدون این که فضا را به طرز وحشتناکی تنگ و محصور کنند، اتاق نشیمن راحت تری داشته باشند. اما دستیابی به نسبت های صحیح می تواند دشوار باشد.

در اینجا مقاله ای یافته ایم که سرشار از ایده های عالی برای اتاق نشیمن کوچک است اما بهتر است با ما باشید چرا که روشی را تجویز می کنیم تا با آن بتوانید بر مشکل ابعاد کوچک فائق آیید. تعدادی المان و راهکار وجود دارد و ما با جزئیات به همه آن ها نگاهی می اندازیم تا بیشترین اطلاعات ممکن را به شما دهیم و شما را در مسیرتان برای در نظر گرفتن ابعاد کوچک و فضاهایی که کار را بر آدم دشوار می کنند، کمک می کنیم.

 

به این که اصلا کاناپه نداشته باشید فکر کنید!

 

چگونگی چینش مبلمان در یک اتاق نشیمن کوچک

 

بیایید با یک نکته خیلی ساده ولی موثر در دکوراسیون فضاهای کوچک شروع کنیم. ما خیلی به وجود کاناپه عادت کرده ایم تا حدی که در هر طور شده یکی از آن را در اتاق نشیمن جای می دهیم، فقط برای این که احساس می کنیم این کار درست است، اما اگر کمی خلاقانه فکر کنیم و صندلی های تکی را انتخاب کنیم، می توانیم فضای خالی باقی مانده را نیز بزرگنمایی کرده و حس وجود فضای بیشتر را القا کنیم.

بیایید فراموش نکنیم که این صندلی های تکی دسته دار معمولا در مقایسه با کاناپه روش ارزان تری برای مبله کردن اتاق هستند. طراحان دکوراسیون داخلی معمولا اصرار بر استفاده از تعداد فرد برای اجزاء مبلمان دارند زیرا بر این باورند که این کار هارمونی فضا را بیشتر کرده و ثبات و رسمی بودن را کمتر نشان می دهد. بنابراین بر اساس تعداد اعضای خانواده خود، سعی کنید از داشتن تعداد زوج از صندلی های مشابه خودداری کنید.

 

اگر به کاناپه احتیاج دارید، یک دست مبلمان با کاناپه کوچک انتخاب کنید!

 

اگر به کاناپه احتیاج دارید، یک دست مبلمان با کاناپه کوچک انتخاب کنید.

 

اگر ترجیح می دهید که در اتاق نشیمن خود کاناپه داشته باشید، باید کوچک فکر کنید. بله، برخی مکاتب فکری وجود دارند که بر این باورند که آیتم های بزرگتر ممکن است چشم را از ابعاد بسیار کوچک اتاق منحرف کنند ولی در یک اتاق نشیمن که بخش بزرگی از زمان خود را آنجا می گذرانید، چیزی که فقط کمی بیش از حد بزرگ باشد به زودی دل شما را زده و بدقوارگی آن به چشمتان می آید.

طراحان دکوراسیون داخلی می گویند که بهره گیری از یک دیوار بیکار، تکنیک خوبی برای تقریبا مخفی کردن یک کاناپه است، ولی اگر حداقل 30 سانتی متر هر طرف دسته ها را خالی بگذارید، مبلمان اتاق فشرده تر به نظر می رسد و همچنین فرصتی برای پهن کردن یک تخته فرش را فراهم می کند. در این روش قرار دادن وسایل نباید اتاق خیلی کوچک باشد، چرا که استفاده از اکسسوری های معلق روی زمین باعث کوچکتر دیده شدن اتاق می شود، در حالی که فرشی روی زمین که عرض کاناپه را منعکس می کند و تا زیر پایه های آن رفته است، توهم بزرگ بودن فضا را القا می کند.

 

از طراحی آپارتمان کم جا الهام بگیرید!

 

از طراحی آپارتمان کم جا الهام بگیرید.

 

به منظور دستیابی به الهامی نزدیک به واقعیت و با هدف موفقیت در مبله کردن اتاق نشیمن کوچک و کم جا، پیشنهاد می کنیم به آپارتمان های فشرده و کوچک در شهرهای بسیار بزرگ نگاهی داشته باشید. آن هایی که در شهرهای شلوغ مانند تهران یافت می شوند، دیر زمانی است که منبع ارزشمند الهام برای بالا بردن کارایی فضاهای کوچک و تاکید بر اهمیت فکر کردن به تک تک وسایل اتاق، نه تنها آیتم های بزرگتر مبلمان، هستند.

نگاهی به این آپارتمان خیره کننده بیندازید و راهکارهای بسیار ارزشمندی که ارائه می کند را به خاطر بسپارید. با وجود این که فضای کافی برای تلویزیون بسیار بزرگتر نیز وجود دارد، تلویزیون این اتاق یک انتخاب متناسب است و همچنین به عنوان یک نقطه کانونی طبیعی در اتاق نیز عمل می کند. نورپردازی مرکزی از نوع ریلی به روشن و دلباز بودن اتاق کمک می کنند و دیوارهای لخت احساس تازگی می دهند. وقتی متوجه می شوید این اتاق نشیمن در واقعیت چقدر کوچک است، واقعا شوکه می شوید.  

 

کاناپه و مبلمان چند بخشی گزینه مناسبی است!

 

کاناپه و مبلمان چند بخشی گزینه مناسبی است

 

اگر اتاق نشیمن کم جایی دارید که شکل آن نیز نامناسب است، شما چند مشکل در مقابل خود دارید، ولی راه حلی وجود دارد. مبلمان چند بخشی یا ماژولار روشی مناسب برای قرار دادن صندلی در جایی است که دوست دارید و نیاز دارید و در عین حال کمی همبستگی را در اتاق حفظ می کنید و تا آخرین ذره فضای اتاق را اشغال نمی کنید.

در منازل قدیمی، خصوصا آن هایی که سنگ قهوه ای یا تراس دارند، معمولا دارای شاهنشین های ناراحت، گوشه های تنگ و حتی رادیاتورهایی هستند که در مکان خیلی نامناسبی قرار گرفته است. همین مطلب باعث ارزشمند شدن مبلمان چندبخشی می شود. این نوع از مبلمان می تواند با فضا تطبیق یافته و محدودیت های هر فضایی را جبران کند. اگر چیزی خیلی حجیم یا عجیب به نظر برسد، می تواند به راحتی به اجزاء کوچکتر شکسته شود و به چیز دیگری تبدیل شود، چیزی که بهتر در آن فضا جای بگیرد.

 

با رنگ از باریکی اتاق بکاهید!

 

با رنگ از باریکی اتاق بکاهید

 

باریکی اتاق نشیمن خصوصا برای مالکینی که از نمایش شخصیت خود با انتخاب های طراحانه خاص لذت می برند، می تواند واقعا ترسناک باشد، اما هنوز امید هست! با چیدن قطعات بزرگتر مبلمان در لبه های بیرونی، می توان یک راهرو نمایشگاهی ساخت و بخش جذاب کار از اینجا شروع می شود.

رنگ آمیزی دیوار اتاق نشیمن باریک با یک رنگ خنثی باعث ایجاد فضایی دلباز و شاداب می شود و سپس می توانید بعضی رنگ های خیلی زنده را هر جا که فکر می کنید، مناسب است اضافه کنید. مبلمان ماژولار در این تصویر نشان می دهد که، در مقادیر اندک، یکی دو رنگ سرزنده باعث ایجاد اتاقی بسیار خاص تر و در عین حال بخشنده تر می شود و همین طور در اینجا می توانید منظور ما از استفاده از فرش های بزرگ را نیز ببینید! واقعا ببینید که چطور این اتاق نشیمن باریک و لاغر طوری به نظر می رسد که انگار جا باز کرده و ابعاد بزرگتری را در بر گرفته است!

 

طرح کلی را هماهنگ با فضا نگه دارید!

 

طرح کلی را هماهنگ با فضا نگه دارید

 

نصیحت آخر ما یک نصیحت بسیار طبیعی است که باعث می شود هر آنچه را اکنون می دانید در منزل خود به کار بگیرید. در نهایت، با وجود تمام توصیه هایی که شد، اگر با ابعاد واقعی فضای شما هماهنگی نداشته باشد، سخت است که بتوان انتظار بهبود اوضاع را داشت. بنابراین، همواره طرح کلی مبلمان خود را با توجه به طبیعت فضایی که در اختیار دارید طراحی کنید. منظور این است که مشخص کنید بهترین نقطه برای نشستن کجا است، سپس سراغ اندازه و سبک مناسب بروید، سپس با انتخاب میز عسلی، فرش و تلویزیونی که کامل کننده طرح شما باشد، کار را به پایان برسانید.

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...