چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟

چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها تبدیل به انتخابی بسیار پرطرفدار شده اند. دانستن برخی راهنمایی های بسیار اساسی می تواند خیلی به کار بیاید؛ نه تنها زمانی که در حال انتخاب نوع چراغ برای مکانی خاص هستید، حتی زمانی که درباره ارتفاع آویز تصمیم گیری می کنید. در اینجا برخی راه های فوق العاده برای استفاده از این نوع نورها و راهنمایی هایی برای شروع را می توانید بیابید:

 

روی میز:

ارتفاع پیشنهاد شده برای آویزان کردن یک لامپ بالای میز بین 70 تا 80 سانتی متر است. اما بسته به علاقه شخصی، اندازه چراغ و ارتفاع سقف، چراغ را می توان کمی بالاتر یا پایین تر نیز نصب نمود.

 

روی میز

 

به این سوال پاسخ دهید که آیا چراغ موردنظر قرار است نور لازم برای انجام یک کار خاص را تامین کند یا نور محیط را تامین نماید (یا هر دو) و چراغی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای نوری مکان نصب باشد. یک چراغ آویز از نوع کاسه ای با اندازه بزرگ که روی یک میز نصب شود، نه تنها دایره نور را محدود می کند، بلکه اگر از دیمر استفاده شود، این چراغ می تواند در زمان انجام کار روی میز نور روشن تر و در هنگام صرف شام نور نرم تری بتاباند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

آویزان کردن چند چراغ آویز بالای یک میز مستطیلی شکل می تواند انتخاب خیلی موثری باشد، نه تنها از این نظر که تمام میز را به خوبی روشن می کند، بلکه از نظر زیبایی شناختی هم خوب است. در اینجا چراغ ها کمی پایین تر از مثال قبلی آویزان شده اند و هر دو برای فضای مختص به خودشان مناسب به نظر می رسند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

در مسیر راهرو:

چراغ های آویزان درون راهرو یا در ورودی ساختمان، با ایجاد سایه و تامین نور، می توانند خیلی به زیبایی محیط اضافه کنند. در محیط هایی با سقف بلند، این که چراغ ها خیلی بالا نصب نشده باشند تا از خط دید افرادی که در آن محیط ایستاده اند، خارج نشوند، حائز اهمیت است. برای سقف های کوتاه تر از چراغ سقفی حبابی استفاده نمایید.

 

در مسیر راهرو

 

آویزان نمودن تعدادی چراغ یک شکل در طول یک راهرو، ظاهری کلاسیک ایجاد می کند. در اینجا مهم این است که تا زمین تقریبا 2/5 متر فاصله وجود داشته باشد و حواستان به درب هایی که ممکن است وقتی باز می شوند تا زیر چراغ ها برسند، باشد تا فاصله کافی بین درب و چراغ وجود داشته باشد.

 

درب و چراغ

 

بالای پله ها:

چراغ های آویزان بالای پله ها می تواند نوعی المان تجسمی به فضا اضافه نماید و هم زمان نور محیط را نیز تامین نماید. نکته در آویزان کردن چراغ در ارتفاع بالا است؛ به نحوی که در هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها فضای زیادی تا چراغ وجود داشته باشد.

 

بالای پله ها

 

پیشنهاد من وجود حداقل 45 تا 60 سانتی متر فاصله بین لبه پایینی چراغ و سر فردی بلند قد است. اگرچه ممکن است فاصله های کمتر از این نیز مشکلی ایجاد نکند، اما از نظر بصری، اغلب افراد هنگام عبور از زیر چراغ احساس خواهند کرد که باید سر خود را خم کنند!

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

بالای جزیره:

زمانی که به نور آویز فکر می کنیم، احتمالا نخستین چیزی که به ذهنمان می رسد، چراغ های آشپزخانه است. چراغ های آویزان راهکاری عالی برای تامین نور جهت انجام کارها است و در ضمن امکان بهبود و تقویت طراحی آشپزخانه را نیز فراهم می کند. در یک دستور العمل کلی، چراغ های آویز باید در ارتفاع 70 تا 80 سانتی متر بالای پیشخوان آشپزخانه، یا 180 سانتی متر بالای کف آشپزخانه نصب شود.

چراغ هایی که از جنس نیکل هستند، در اینجا انتخاب شگفت انگیزی خواهند بود که روح کلاسیک طراحی آشپزخانه را تکرار می کنند. نمونه کوچکتری از همان چراغ را در چارچوب پنجره نصب کرده اند که ظاهری همخوان ایجاد نموده است.

 

بالای جزیره

 

در سمت مقابل در طیف طراحی چراغ های آویزان بالای جزیره آشپزخانه، این دو چراغ قاصدکی قرار دارند. با استایل و ظاهر خاصی که دارند، این چراغ ها کمک می کنند که آشپزخانه از شلوغی جدا شود. یک نکته دیگر در آویزان کردن چراغ ها بالای جزیره یا شبه جزیره ها، این است که چراغ به قدری بالا باشد که وقتی ایستاده اید، مستقیما نگاهتان به چراغ ها برخورد نکند.

 

چراغ قاصدکی

 

در وسط اتاق:

در وسط اتاق، اگر یک قطعه از مبلمان، مثلا یک میز جلو مبلی، درست زیر چراغ باشد، چراغ آویز را می توان در ارتفاع پایین تری نصب نمود. این کار ظاهری جذاب و طرحی کاربردی ایجاد می کند و هیچ نگرانی بابت عبور افراد از زیر چراغ و برخورد سر با آن وجود ندارد.

 

در وسط اتاق

 

همان روش در این اتاق پذیرایی استفاده شده و چراغ آویز به میزان کافی در ارتفاع پایین نصب شده تا امکان برجسته شدن رنگ روشن آن در مقابل رنگ تیره شومینه فراهم شود.

 

چراغ آویز

 

در کنار تخت:

اخیرا توجه طراحان به آویزان کردن چراغ در طرفین تخت به جای استفاده از آباژور جلب شده است. این کار روشی موثر برای روشن کردن فضا است، خصوصا در اتاق هایی که احتمالا فضای کافی برای قرار دادن آباژور روی پاتختی وجود ندارد.

 

آویزان کردن چراغ

 

در اینجا چلچراغ به جای چراغ عادی از سقف آویزان شده اما به هر حال باید به این مثال اشاره می کردم. در حالی که فضای کافی برای آباژور وجود دارد، آویزان کردن دو چلچراغ سیاه رنگ به جای آن چقدر می تواند جذاب باشد!

 

چلچراغ

 

در حمام:

چراغ های آویزی که روبرو یا طرفین آینه حمام نصب می شوند، جایگزین خوبی برای لامپ های حبابی سنتی هستند. ارتفاعی که این چراغ ها در آن نصب می شوند، باید بهترین نوردهی را ایجاد کند و در عین حال به قدری پایین نباشد که وقتی فردی روی سینک خم می شود، سرش با چراغ برخورد کند. زمانی که برای حمام چراغ انتخاب می کنید، مطمئن شوید که برای فضاهای مرطوب مناسب هستند.

 

در حمام

 

بالای پای تخت:

موقعیت دیگری که می تواند با آویزان نمودن چراغ ارتقا یابد، بالای پای تخت است. ارتفاع نصب چراغ در این حالت را ارتفاع سقف، اندازه تخت و اندازه چراغ مشخص می کند. چراغ باید به حدی بالا باشد که موقع نشستن و برخاستن روی تخت سرتان به آن برخورد نکند.

 

بالای پای تخت

 

این چراغ روی تخت تا حدی پایین نصب شده ولی نه آنقدر که جلو دید تلویزیون را بگیرد.

 

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...