برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید.

نورهای "انجام دادن" به شما در آماده سازی غذا و پخت آن کمک می کنند. نورهای "آگاهی" به پیدا کردن راهتان در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای "احساس کردن" به ایجاد حس خوش آمدگویی و راحتی در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای " تغییر دادن" در وفق گرفتن با هر زمان شبانه روز و ایجاد حال و هوای موردنظرتان نقش دارند و در آخر، اضافه کردن چراغ های دکوری برای برجسته کردن استایل شخصیتان نقش گیلاس و تزئین روی کیک را دارد.

 

روی میز

 

لایه اول: نور های انجام دادن

طرح نورپردازی آشپزخانه تان باید با ایجاد یک فضای کار کاربردی شروع شود. با اضافه کردن نور به محل هایی که بیشتر از همه نیاز دارید، مثل بالای پیشخوان، سینک و گاز به شما اجازه می دهد تا کارهای دستی خود را در فضایی روشن و امن انجام دهید. برای اینکه ببینیم چه کاری انجام می دهیم به نور نیاز داریم، خصوصا زمانی که با چاقو یا وسایل داغ می کنیم. می خواهید انگشتانتان سالم بماند؛ پس پیاده کردن درست این لایه مهم است. در آشپزخانه بالا به نور قوی بالای گاز و لامپ های آویز بالای پیشخوان دقت کنید. لامپ های LED نصب شده زیر کابینت ها نیز راهی عالی برای اضافه کردن نورهای کاربردی به آشپزخانه است.

 

روی میز

 

لایه دوم: نور های آگاهی

طراحان به این نور، "نور محیط" می گویند اما در حقیقت تنها لایه ای از نور است که به ما در شناخت جایی که در آن قرار داریم و می خواهیم برویم، کمک می کند. چراغ های سقفی توکار حفره ای در اینجا انتخابی عالی هستند زیرا زمین را روشن می کنند و با بازتاب نور از طریق کابینت ها فضایی روشن ایجاد می کنند. نصب لامپ های پایین پا در زیر کابینت ها و جزیره ها راه خوبی برای جلوگیری از اصابت شصت پا به گوشه ها در تاریکی هستند. چراغ های دیواری گزینه دیگری است که می توان برای ایجاد نور کافی جهت پیدا کردن راه در آشپزخانه استفاده کرد.

 

روی میز

 

لایه سوم: نور های احساس کردن

همه نورهای ویترینی که با نام نورهای تاکیدی و متمرکز نیز شناخته می شوند، در یک ویژگی مشترک هستند: به ایجاد حس خوش آمدگویی و راحتی در فضا کمک می کنند. چه از کابینت های منور استفاده کنید و چه از چلچراغ یا دیوارکوب یا آویز، نورهای ویترینی باید از هر جایی از آشپزخانه که می ایستید یا می نشینید، قابل دیدن باشند. در این صورت همواره از این نور با حس خوب، سود می برید. هدف اصلی استفاده از نورهای ویترینی جلب توجه و ایجاد حس آرامش در اتاق است؛ با این حال ممکن است در انجام کارها نیز به شما کمک کنند.

 

روی میز

 

لایه چهارم: نور های تغییر دادن

با تغییر موقعیت آفتاب در آسمان، نور موردنیاز در آشپزخانه نیز تغییر می کند. در طول روز، نور طبیعی که از پنجره ها وارد می شود، ممکن است کل نور موردنیاز آشپزخانه تان را تامین کند. اما در طول شب، همه شما می خواهید آشپزخانه تان برای پخت غذا روشن باشد و برای سرگرم کردن مهمان ها فضایی دراماتیک داشته باشید. اضافه کردن دیمر ها کلید ایجاد این شرایط است. به یاد داشته باشید که هرچه پیرتر می شویم، چشمانمان به نور بیشتری احتیاج دارند، پس اگر قصد دارید مدت زیادی در خانه تان اقامت داشته باشید، ممکن است بخواهید الان چراغ های بیشتری اضافه کنید تا در آینده بتوانید از آن ها استفاده کنید.

 

روی میز

 

گیلاس رویی: چراغ های دکوری

بخش جالب، انتخاب چراغ های دکوری است که حس خانه را منتقل کند، مانند این تاقچه ای که با استایل انبار غله ای در کلبه ای در ییلاقات استفاده شده است. با دقت به استایل شخصیتان و دیزاین آشپزخانه فکر کنید و ببینید آیا می توانید چراغ هایی انتخاب کنید که به لایه های روشنایی دیگری که نیاز دارید کمک کنند.

 

روی میز

 

مایل به استفاده از چراغ دکوری نیستید؟ رساندن لوازم جلوی چشم به حداقل نیز می تواند یک استایل انتخابی برای دیزاین استریم لاین مدرن باشد. می توانید یک چیز دیگر را برجسته کنید، مانند دیوار پشت سینک در تصویر بالا که با نوار های مخفی LED نورپردازی شده است.

 

 روی میز

مجله آیلاهوم

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

رنگ های مستقل: هشت طاقچه و طبقه چشم نواز

طاقچه ها فضاهای کوچکی برای نگهداری یا نمایش اشیا هستند و فرصت مناسبی برای استفاده از یک رنگ دراماتیک...

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دن...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به...

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان...

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

پانزده ایده هوشمندانه برگرفته از انباری هایی که به زیبایی چیده شده اند

انباری آذوقه، اسبِ کاری آشپزخانه محسوب می شود. این بخش از آشپزخانه به شما در زمان آماده کردن شام (یا...

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

چگونه یک سیستم تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم؟

کدام روش تصفیه آب برای شما بهتر است، از پارچ های تصفیه کوچک تا سیستم های سراسری منزل؟ تصفیه آب در خا...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها...

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

آشپزی با رنگ ها: پنج راه برای اضافه کردن رنگ آبی به آشپزخانه

رنگ آبی پرطراوت است، چه در یک ترکیب غیرمنتظره باشد چه یک آبی ساده! موارد زیادی در طراحی آشپزخانه اید...