اطلاعات و مطالب روز

چگونه آشپزخانه را به نحوی زیبا و مناسب چشمان افراد مسن، نورپردازی کنیم؟

از انواع مناسب نور در نقشه آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضای آشپزخانه کارایی بیشتر و برای همه زیبایی بصری بالایی داشته باشد.

با پیر شدن ما، لنز چشمانمان انعطاف خود را از دست داده و نیاز ما به نور تغییر می­ کند. توانایی فوکوس کردن روی اشیا نزدیک، کاهش می ­یابد که دلیلی است برای نیاز بسیاری افراد به عینک مطالعه. عدسی چشم زردتر و متراکم ­تر شده که باعث کاهش نور عبوری از عدسی می گردد و شدت نوری که برای دیدن نیاز است، افزایش می­ یابد. این نکته باعث تغییر درک ما از رنگ ها می ­شود. رنگ­ ها کدر و تیره می­ شوند. به منظور درک بیشتر، از درون یک فیلتر زرد رنگ به اطراف نگاه کنید؛ شما از رنگ های روشن تر اطراف خود بهره می برید. همچنین، چشم ها به درخشندگی حساس تر می ­شوند که این نیاز به کنتراست را بیشتر می کند.

مسائل بسیار دیگری نیز وجود دارد که بر عدسی های پیر اثرگذار هستند، بنابراین چشمان پیرتر نیاز به راهکارهای نوری متفاوتی دارند. این راهکارها نه تنها برای چشمان پیر سودمند هستند، بلکه به زیبایی محیط خانه نیز کمک می کنند. در نظر گرفتن مقدار مناسب نور، مکان منبع نور، و دمای رنگ آن، برداشت شما و خانواده شما را نسبت به تندرستی ارتقا می دهد.

بیایید نگاهی داشته باشیم به برخی راهکارهای نورپردازی و با آشپزخانه شروع کنیم:

 

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نور رو به بالا

متداول ترین کاربرد نور رو به بالا، درون شکاف نور مخفی دور تا دور سقف یک اتاق است. به منظور حداکثر کردن خروجی نور، از یک لامپ فلوئورسنت T5 یا نور ال ای دی استفاده کنید که نور خود را روی تمام سقف بپاشد. این کار به داشتن یک سقف روشن تر که منعکس کننده نور به تمام فضا باشد و همزمان نور آن، چشم را نزند، کمک می نماید. این نور را با مقدار زیادی نور طبیعی در طول روز ترکیب کنید تا سطح روشنایی اتاق را افزایش دهید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

اگر کابینت های شما به سقف نمی رسند، به اضافه کردن نور بالای کابینت ها فکر کنید. استفاده از یک منبع نوری قدرتمند تر مانند فلوئورسنت T5 مقدار انعکاس نور از سقف را افزایش داده و از این طریق نور اتاق را افزایش می دهد.

درست است که افزایش میزان نور اهمیت دارد، اما کاهش خیره کنندگی نیز به همان اندازه اهمیت دارد. از روکش های مات استفاده کنید تا میزان انعکاس­ های درخشنده را کاهش دهید. پیشخوان ها معمولا متهم اصلی در ایجاد درخشندگی های خیره کننده هستند. اگر پیشخوان های سنگی را ترجیح می دهید، از نوع سنگ خورده و مات آن استفاده نمایید تا میزان انعکاس و درخشندگی را کاهش دهید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

از سنگ صابون یا بتن نیز می توانید استفاده کنید. به طور کلی، پیشخوان های بتنی به تدریج در حال فراگیرتر شدن هستند و برای هر فضایی از منزل استفاده می شوند و هیچ درخششی نیز ندارند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نور رو به پایین

نور رو به پایین یعنی نوعی از نورپردازی که به سمت پایین می تابد تا فضا را روشن کند. نور رو به پایین را می توان با نام نور عمومی نیز نام گذاری کرد. زمانی این نوع از نور تنها منبع نوری در یک اتاق بود؛ آن لامپ تنها که وسط سقف اتاق آویزان بود. اگر این نوع از نور تنها انتخابی است که می توانید داشته باشید، محل و تعداد لامپ ها، کلید دستیابی به سطح مناسبی از نورپردازی و از بین بردن گوشه های تاریک است. لامپ های هالوژنی که به صورت گلدانی درون سقف کار می شوند نیز نور رو به پایین محسوب می شوند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نورپردازی وظیفه محور، از قبیل نورپردازی زیر کابینت، یکی از مهم ترین شاخصه های نورپردازی خوب برای هر پروژه ای است. این کار نور را درست در جایی قرار می­ دهد که به آن بیشترین نیاز را دارید. در آشپزخانه، این محل زیر کابینت است؛ جایی که نور روبروی شما است و سطح زیرین و اشیاء روی آن را روشن می کند و پشت شما نیست که ایجاد سایه نماید. نورهای آویز را نیز می توان نور وظیفه محور محسوب کرد.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

از نورهای زنون یا ال ای دی استفاده کنید تا نوری گرم و روشن و در عین حال با رنگ دقیق داشته باشید. همواره حواستان باشد که روی نور یک دیفیوزر یا لنز وجود داشته باشد تا به پخش شدن نور به صورت یکنواخت کمک کند و اجازه ندهد روی پیشخوان کابینت هیچ نقطه تجمع نوری وجود داشته باشد. وقتی پیر می­ شویم، دو تا چهار برابر دوران جوانی برای انجام همان کارها نور نیاز داریم.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

همه می دانیم که کشوها بسیار در دسترس تر و کاربردی تر از کابینت ها هستند. چطور است که کمی نور به داخل کشوها بتابانید؟ یک کاربرد خیلی عالی دیگر برای نورپردازی وظیفه محور همین است! دیگر لازم نیست وقتی نیمه های شب گرسنه می شوید، خیلی دنبال قاشق بگردید.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

نورپردازی دور تا دور

نورپردازی دور تا دور شامل نور عمومی و نور طبیعی می شود. هدف این است که مطمئن شوید در هر زمانی از روز برای همه افراد نور کافی به منظور استفاده از فضای مورد نظر بدون رخ دادن هیچگونه سانحه ای وجود دارد و اینکه نقاط تاریک به حداقل برسد.

این آشپزخانه اکثر انواع نورپردازی هایی که به آن اشاره شد را به نمایش می گذارد. نور رو به بالا درون شکاف نور مخفی سقف وجود دارد و نور رو به پایین در آویزهای بالای کابینت های شبه جزیره، نصب شده و نورهای گلدانی درون سقف کار شده است. ضمنا نورپردازی زیر کابینت های زمینی نیز انجام شده است، کنتراست خوبی بین رنگ های استفاده شده وجود دارد، میزان درخشش پایین است و حجم زیادی از نور طبیعی به فضا راه می یابد.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

راهنمایی بصری

یک جنبه مهم دیگر در نورپردازی یک فضا برای آن هایی که بینایی چشمانشان رو به افول است، استفاده از راهنمایی بصری است. زمانی که به یک محیط وارد می شوید یا به سمت اشیاء حرکت می کنید، راهنمایی بصری یک مرجع دیگر برای قضاوت درباره فاصله یا عمق مهیا می کند. نورپردازی در کف این کابینت های زمینی یا نورپردازی زیر پا با کفپوش تیره رنگ روی زمین و کابینت هایی که رنگ های میانه دارند، به خوبی در تضاد است و ایجاد کنتراستی کرده است که به آسانی دیده می شود. ولی آدم ها فقط فکر می کنند که این طرحی جالب است!

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

10 بهمن 1397

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دنبال کردن این راهنمای آشپزخانه دریابید. نور نقش منحصر به فردی در آماده سازی آشپزخانه رویاییتان دارد. نه تنها بایستی مطمئن شوید که محل های اصلی آماده سازی غذا و آشپزی به خوبی روشن هستند، بلکه باید میان نورهای فلورسنت و ال ای دی هایی که اکثر میزهای کار به آن ها نیاز دارند و منابع نور ملایمی که...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

07 بهمن 1397

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به شما در آماده سازی غذا و پخت آن کمک می کنند. نورهای "آگاهی" به پیدا کردن راهتان در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای "احساس کردن" به ایجاد حس خوش آمدگویی و راحتی در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای " تغییر دادن" در وفق گرفتن با هر زمان شبانه روز و ایجاد حال و هوای موردنظرتان نقش دارند و در آخر، اضافه کردن چراغ...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

15 دی 1397

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها تبدیل به انتخابی بسیار پرطرفدار شده اند. دانستن برخی راهنمایی های بسیار اساسی می تواند خیلی به کار بیاید؛ نه تنها زمانی که در حال انتخاب نوع چراغ برای مکانی خاص هستید، حتی زمانی که درباره ارتفاع آویز تصمیم گیری می کنید. در اینجا برخی راه های فوق العاده برای استفاده از این نوع نورها و راهنمایی هایی...

چگونه آشپزخانه را به نحوی زیبا و مناسب چشمان افراد مسن، نورپردازی کنیم؟

چگونه آشپزخانه را به نحوی زیبا و مناسب چشمان افراد مسن، نورپردازی کنیم؟

27 آذر 1397

از انواع مناسب نور در نقشه آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضای آشپزخانه کارایی بیشتر و برای همه زیبایی بصری بالایی داشته باشد. با پیر شدن ما، لنز چشمانمان انعطاف خود را از دست داده و نیاز ما به نور تغییر می­ کند. توانایی فوکوس کردن روی اشیا نزدیک، کاهش می ­یابد که دلیلی است برای نیاز بسیاری افراد به عینک مطالعه. عدسی چشم زردتر و متراکم ­تر شده که باعث کاهش نور عبوری از عدسی می گردد و شدت...

اصول کارآیی بیشتر چراغ های ال ای دی (LED)

اصول کارآیی بیشتر چراغ های ال ای دی (LED)

05 دی 1396

اطلاعاتتان را در مورد انواع چراغ های ال ای دی (LED) بیشتر کنید تا یک طراحی عالی و با صرفه و مصرف کم انرژی، داشته باشید. هنگامی که ال ای دی ها (دیودهای نوری) به بازار آمدند، فروش زیادی نداشتند، چون نور تقریبا به رنگ آبی پراکنده می شد. امروزه همه چیز تغییر کرده است. پیشرفت تکنولوژی به این معناست که صاحب خانه ها می توانند از گرما و نور زرد این چراغ ها لذت ببرند. اگر چه هزینه خرید...

هشت راه نورپردازی خلاقانه برای آشپزخانه

هشت راه نورپردازی خلاقانه برای آشپزخانه

02 دی 1396

هنگام ساخت آشپزخانه، نورپردازی می تواند خیلی خاص و زیبا ایجاد شود. نه تنها باید قسمت پخت و پز را کامل روشن کنید، بلکه باید بین لامپ های مهتابی و لامپ های ال ای دی نیز تعادل برقرار کنید. بنابراین نیازمند برنامه ریزی و منابع نور هستید. راه حل ایجاد این تعادل در استقاده از لوازم و چراغ هایی است که علاوه بر روشنایی بخشیدن بیشتر به محیط آشپزی، توجه دیگران را به سمت خود جلب می کنند. به این ...

انتخاب چراغ های مناسب برای آشپزخانه

انتخاب چراغ های مناسب برای آشپزخانه

02 شهریور 1396

هنگام بازسازی آشپزخانه، انتخاب سنگ، کاشی، کابینت و دیگر وسایلی که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد، در اولویت قرار می گیرد. در حالی که به نورپردازی آشپزخانه در آخر توجه می شود. هر طراحی به شما توضیح می دهد که شیوه نورپردازی در هر مکان بسیار مهم است به خصوص مکان های پرکاربردی مثل آشپزخانه. از آنجا که آویزها، لوسترها، دیوارکوب ها و لامپ های رشته ای، بی نهایت هستند، سایت ما توصیه های مناسبی برای انتخاب درست...

مواردی که لازم است در مورد روشنایی اتاق رختکن بدانید

مواردی که لازم است در مورد روشنایی اتاق رختکن بدانید

29 مرداد 1396

اتاق خواب های مستر همراه با اتاقی کنار آن با فضای اضافی برای حاضر شدن، در ابتدا رختکنی رویایی محسوب می شد. اما حالا راه های زیادی برای نورپردازی رختکن شما نیز وجود دارد. مونیکا کرستنس مشاور طراحی شرکتی در کالیفرنیا می گوید: نورپردازی مناسب می تواند به طور چشمگیری بر عملکرد کلی فضا تاثیر بگذارد. طراحی نور اندیشمندانه به همراه نوردهی مفید، می تواند کیف یا کفش های مورد علاقه شما را بهتر جلوه دهد. قرار دادن استراتژیک چراغ...

نورپردازی حمام: سه روش عالی برای انتخاب چراغ های نصب شدنی و چراغ های دیگر

نورپردازی حمام: سه روش عالی برای انتخاب چراغ های نصب شدنی و چراغ های دیگر

29 مرداد 1396

میزان روشنایی نقش بسیار مهمی در هر اتاق دارد اما این نقش در حمام بسیار حیاتی می شود. اگر لامپ اشتباه را انتخاب کنید، چهره شما به زردی می زند و اگر چراغ ها را در جای نامناسب نصب کنید، مجبورید در سایه اصلاح کنید. مردم گاهی فکر می کنند که نصب یک دیوارکوب به تنهایی کافی و رمانتیک است، اما این کار پاسخگو نیست. شما منابع مختلفی از نور لازم دارید که هم حمامی زیبا ایجاد کنید و هم...

تضاد و زیبایی؛ نورپردازی مدرن در اتاق های سنتی

تضاد و زیبایی؛ نورپردازی مدرن در اتاق های سنتی

02 تیر 1396

با کمک لوستر، چراغ های رومیزی و چراغ های آویز، شکلی متفاوت به اتاق های کلاسیک بدهید. از لحاظ سبک و عملکرد، چراغ های بیش تر و متفاوت تری از آنچه می بینید، وجود دارد. هنگام در نظر گرفتن سبک، جنس و روشنایی، توجه داشته باشید که چراغ های زیبا بدون شک، جزئی بسیار مهم در شکل، حس و کاربرد اتاق دارد. اگر سلیقه شما در فضای داخلی متمایل به طراحی سنتی است، باز هم از چراغ های مدرن استفاده...

هشت روش طراحی فضای داخلی با استفاده از نوردهی مناسب فضا

هشت روش طراحی فضای داخلی با استفاده از نوردهی مناسب فضا

13 دی 1395

اغلب افراد از اینکه منزلشان نور مناسبی ندارد، شکایت می کنند. عدم روشنایی و نور مناسب در آشپزخانه، سرویس حمام و اتاق خواب ها، در اکثر خانه ها وجود دارد. در اینجا ما هشت روش به شما معرفی می کنیم تا بتوانید با انتخاب لوازم روشنایی مناسب، فضای خانه یتان را افزایش دهید و آن را زیباتر کنید. 1- در فضاهای کوچک به جای نصب لوستر یا لامپ های سقفی آویزان، از لامپ های کوچک سقفی LED استفاده کنید. گاهی...