اطلاعات و مطالب روز

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟

چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها تبدیل به انتخابی بسیار پرطرفدار شده اند. دانستن برخی راهنمایی های بسیار اساسی می تواند خیلی به کار بیاید؛ نه تنها زمانی که در حال انتخاب نوع چراغ برای مکانی خاص هستید، حتی زمانی که درباره ارتفاع آویز تصمیم گیری می کنید. در اینجا برخی راه های فوق العاده برای استفاده از این نوع نورها و راهنمایی هایی برای شروع را می توانید بیابید:

 

روی میز:

ارتفاع پیشنهاد شده برای آویزان کردن یک لامپ بالای میز بین 70 تا 80 سانتی متر است. اما بسته به علاقه شخصی، اندازه چراغ و ارتفاع سقف، چراغ را می توان کمی بالاتر یا پایین تر نیز نصب نمود.

 

روی میز

 

به این سوال پاسخ دهید که آیا چراغ موردنظر قرار است نور لازم برای انجام یک کار خاص را تامین کند یا نور محیط را تامین نماید (یا هر دو) و چراغی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای نوری مکان نصب باشد. یک چراغ آویز از نوع کاسه ای با اندازه بزرگ که روی یک میز نصب شود، نه تنها دایره نور را محدود می کند، بلکه اگر از دیمر استفاده شود، این چراغ می تواند در زمان انجام کار روی میز نور روشن تر و در هنگام صرف شام نور نرم تری بتاباند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

آویزان کردن چند چراغ آویز بالای یک میز مستطیلی شکل می تواند انتخاب خیلی موثری باشد، نه تنها از این نظر که تمام میز را به خوبی روشن می کند، بلکه از نظر زیبایی شناختی هم خوب است. در اینجا چراغ ها کمی پایین تر از مثال قبلی آویزان شده اند و هر دو برای فضای مختص به خودشان مناسب به نظر می رسند.

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

در مسیر راهرو:

چراغ های آویزان درون راهرو یا در ورودی ساختمان، با ایجاد سایه و تامین نور، می توانند خیلی به زیبایی محیط اضافه کنند. در محیط هایی با سقف بلند، این که چراغ ها خیلی بالا نصب نشده باشند تا از خط دید افرادی که در آن محیط ایستاده اند، خارج نشوند، حائز اهمیت است. برای سقف های کوتاه تر از چراغ سقفی حبابی استفاده نمایید.

 

در مسیر راهرو

 

آویزان نمودن تعدادی چراغ یک شکل در طول یک راهرو، ظاهری کلاسیک ایجاد می کند. در اینجا مهم این است که تا زمین تقریبا 2/5 متر فاصله وجود داشته باشد و حواستان به درب هایی که ممکن است وقتی باز می شوند تا زیر چراغ ها برسند، باشد تا فاصله کافی بین درب و چراغ وجود داشته باشد.

 

درب و چراغ

 

بالای پله ها:

چراغ های آویزان بالای پله ها می تواند نوعی المان تجسمی به فضا اضافه نماید و هم زمان نور محیط را نیز تامین نماید. نکته در آویزان کردن چراغ در ارتفاع بالا است؛ به نحوی که در هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها فضای زیادی تا چراغ وجود داشته باشد.

 

بالای پله ها

 

پیشنهاد من وجود حداقل 45 تا 60 سانتی متر فاصله بین لبه پایینی چراغ و سر فردی بلند قد است. اگرچه ممکن است فاصله های کمتر از این نیز مشکلی ایجاد نکند، اما از نظر بصری، اغلب افراد هنگام عبور از زیر چراغ احساس خواهند کرد که باید سر خود را خم کنند!

 

نوارهای ال ای دی (انعطاف پذیر)

 

بالای جزیره:

زمانی که به نور آویز فکر می کنیم، احتمالا نخستین چیزی که به ذهنمان می رسد، چراغ های آشپزخانه است. چراغ های آویزان راهکاری عالی برای تامین نور جهت انجام کارها است و در ضمن امکان بهبود و تقویت طراحی آشپزخانه را نیز فراهم می کند. در یک دستور العمل کلی، چراغ های آویز باید در ارتفاع 70 تا 80 سانتی متر بالای پیشخوان آشپزخانه، یا 180 سانتی متر بالای کف آشپزخانه نصب شود.

چراغ هایی که از جنس نیکل هستند، در اینجا انتخاب شگفت انگیزی خواهند بود که روح کلاسیک طراحی آشپزخانه را تکرار می کنند. نمونه کوچکتری از همان چراغ را در چارچوب پنجره نصب کرده اند که ظاهری همخوان ایجاد نموده است.

 

بالای جزیره

 

در سمت مقابل در طیف طراحی چراغ های آویزان بالای جزیره آشپزخانه، این دو چراغ قاصدکی قرار دارند. با استایل و ظاهر خاصی که دارند، این چراغ ها کمک می کنند که آشپزخانه از شلوغی جدا شود. یک نکته دیگر در آویزان کردن چراغ ها بالای جزیره یا شبه جزیره ها، این است که چراغ به قدری بالا باشد که وقتی ایستاده اید، مستقیما نگاهتان به چراغ ها برخورد نکند.

 

چراغ قاصدکی

 

در وسط اتاق:

در وسط اتاق، اگر یک قطعه از مبلمان، مثلا یک میز جلو مبلی، درست زیر چراغ باشد، چراغ آویز را می توان در ارتفاع پایین تری نصب نمود. این کار ظاهری جذاب و طرحی کاربردی ایجاد می کند و هیچ نگرانی بابت عبور افراد از زیر چراغ و برخورد سر با آن وجود ندارد.

 

در وسط اتاق

 

همان روش در این اتاق پذیرایی استفاده شده و چراغ آویز به میزان کافی در ارتفاع پایین نصب شده تا امکان برجسته شدن رنگ روشن آن در مقابل رنگ تیره شومینه فراهم شود.

 

چراغ آویز

 

در کنار تخت:

اخیرا توجه طراحان به آویزان کردن چراغ در طرفین تخت به جای استفاده از آباژور جلب شده است. این کار روشی موثر برای روشن کردن فضا است، خصوصا در اتاق هایی که احتمالا فضای کافی برای قرار دادن آباژور روی پاتختی وجود ندارد.

 

آویزان کردن چراغ

 

در اینجا چلچراغ به جای چراغ عادی از سقف آویزان شده اما به هر حال باید به این مثال اشاره می کردم. در حالی که فضای کافی برای آباژور وجود دارد، آویزان کردن دو چلچراغ سیاه رنگ به جای آن چقدر می تواند جذاب باشد!

 

چلچراغ

 

در حمام:

چراغ های آویزی که روبرو یا طرفین آینه حمام نصب می شوند، جایگزین خوبی برای لامپ های حبابی سنتی هستند. ارتفاعی که این چراغ ها در آن نصب می شوند، باید بهترین نوردهی را ایجاد کند و در عین حال به قدری پایین نباشد که وقتی فردی روی سینک خم می شود، سرش با چراغ برخورد کند. زمانی که برای حمام چراغ انتخاب می کنید، مطمئن شوید که برای فضاهای مرطوب مناسب هستند.

 

در حمام

 

بالای پای تخت:

موقعیت دیگری که می تواند با آویزان نمودن چراغ ارتقا یابد، بالای پای تخت است. ارتفاع نصب چراغ در این حالت را ارتفاع سقف، اندازه تخت و اندازه چراغ مشخص می کند. چراغ باید به حدی بالا باشد که موقع نشستن و برخاستن روی تخت سرتان به آن برخورد نکند.

 

بالای پای تخت

 

این چراغ روی تخت تا حدی پایین نصب شده ولی نه آنقدر که جلو دید تلویزیون را بگیرد.

 

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

هشت راهکار نورپردازی خلاقانه جهت آماده کردن غذا

10 بهمن 1397

تمام نکات موردنیاز برای داشتن نور کافی برای انجام کار و هم زمان پرت کردن حواس از فلورسنت ها را با دنبال کردن این راهنمای آشپزخانه دریابید. نور نقش منحصر به فردی در آماده سازی آشپزخانه رویاییتان دارد. نه تنها بایستی مطمئن شوید که محل های اصلی آماده سازی غذا و آشپزی به خوبی روشن هستند، بلکه باید میان نورهای فلورسنت و ال ای دی هایی که اکثر میزهای کار به آن ها نیاز دارند و منابع نور ملایمی که...

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

پنج لایه یک آشپزخانه ی روشن

07 بهمن 1397

 برای ساخت یک آشپزخانه کاربردی، سازگار و روشن، نورپردازی لایه ای ایجاد کنید. نورهای "انجام دادن" به شما در آماده سازی غذا و پخت آن کمک می کنند. نورهای "آگاهی" به پیدا کردن راهتان در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای "احساس کردن" به ایجاد حس خوش آمدگویی و راحتی در آشپزخانه کمک می کنند. نورهای " تغییر دادن" در وفق گرفتن با هر زمان شبانه روز و ایجاد حال و هوای موردنظرتان نقش دارند و در آخر، اضافه کردن چراغ...

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

نور آویز مناسب چطور باید باشد؟

15 دی 1397

چراغ های آویز شما در کجا و در چه ارتفاعی باید قرار داشته باشند؟ چراغ های آویز برای بسیاری از اتاق ها تبدیل به انتخابی بسیار پرطرفدار شده اند. دانستن برخی راهنمایی های بسیار اساسی می تواند خیلی به کار بیاید؛ نه تنها زمانی که در حال انتخاب نوع چراغ برای مکانی خاص هستید، حتی زمانی که درباره ارتفاع آویز تصمیم گیری می کنید. در اینجا برخی راه های فوق العاده برای استفاده از این نوع نورها و راهنمایی هایی...

چگونه آشپزخانه را به نحوی زیبا و مناسب چشمان افراد مسن، نورپردازی کنیم؟

چگونه آشپزخانه را به نحوی زیبا و مناسب چشمان افراد مسن، نورپردازی کنیم؟

27 آذر 1397

از انواع مناسب نور در نقشه آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضای آشپزخانه کارایی بیشتر و برای همه زیبایی بصری بالایی داشته باشد. با پیر شدن ما، لنز چشمانمان انعطاف خود را از دست داده و نیاز ما به نور تغییر می­ کند. توانایی فوکوس کردن روی اشیا نزدیک، کاهش می ­یابد که دلیلی است برای نیاز بسیاری افراد به عینک مطالعه. عدسی چشم زردتر و متراکم ­تر شده که باعث کاهش نور عبوری از عدسی می گردد و شدت...

اصول کارآیی بیشتر چراغ های ال ای دی (LED)

اصول کارآیی بیشتر چراغ های ال ای دی (LED)

05 دی 1396

اطلاعاتتان را در مورد انواع چراغ های ال ای دی (LED) بیشتر کنید تا یک طراحی عالی و با صرفه و مصرف کم انرژی، داشته باشید. هنگامی که ال ای دی ها (دیودهای نوری) به بازار آمدند، فروش زیادی نداشتند، چون نور تقریبا به رنگ آبی پراکنده می شد. امروزه همه چیز تغییر کرده است. پیشرفت تکنولوژی به این معناست که صاحب خانه ها می توانند از گرما و نور زرد این چراغ ها لذت ببرند. اگر چه هزینه خرید...

هشت راه نورپردازی خلاقانه برای آشپزخانه

هشت راه نورپردازی خلاقانه برای آشپزخانه

02 دی 1396

هنگام ساخت آشپزخانه، نورپردازی می تواند خیلی خاص و زیبا ایجاد شود. نه تنها باید قسمت پخت و پز را کامل روشن کنید، بلکه باید بین لامپ های مهتابی و لامپ های ال ای دی نیز تعادل برقرار کنید. بنابراین نیازمند برنامه ریزی و منابع نور هستید. راه حل ایجاد این تعادل در استقاده از لوازم و چراغ هایی است که علاوه بر روشنایی بخشیدن بیشتر به محیط آشپزی، توجه دیگران را به سمت خود جلب می کنند. به این ...

انتخاب چراغ های مناسب برای آشپزخانه

انتخاب چراغ های مناسب برای آشپزخانه

02 شهریور 1396

هنگام بازسازی آشپزخانه، انتخاب سنگ، کاشی، کابینت و دیگر وسایلی که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد، در اولویت قرار می گیرد. در حالی که به نورپردازی آشپزخانه در آخر توجه می شود. هر طراحی به شما توضیح می دهد که شیوه نورپردازی در هر مکان بسیار مهم است به خصوص مکان های پرکاربردی مثل آشپزخانه. از آنجا که آویزها، لوسترها، دیوارکوب ها و لامپ های رشته ای، بی نهایت هستند، سایت ما توصیه های مناسبی برای انتخاب درست...

مواردی که لازم است در مورد روشنایی اتاق رختکن بدانید

مواردی که لازم است در مورد روشنایی اتاق رختکن بدانید

29 مرداد 1396

اتاق خواب های مستر همراه با اتاقی کنار آن با فضای اضافی برای حاضر شدن، در ابتدا رختکنی رویایی محسوب می شد. اما حالا راه های زیادی برای نورپردازی رختکن شما نیز وجود دارد. مونیکا کرستنس مشاور طراحی شرکتی در کالیفرنیا می گوید: نورپردازی مناسب می تواند به طور چشمگیری بر عملکرد کلی فضا تاثیر بگذارد. طراحی نور اندیشمندانه به همراه نوردهی مفید، می تواند کیف یا کفش های مورد علاقه شما را بهتر جلوه دهد. قرار دادن استراتژیک چراغ...

نورپردازی حمام: سه روش عالی برای انتخاب چراغ های نصب شدنی و چراغ های دیگر

نورپردازی حمام: سه روش عالی برای انتخاب چراغ های نصب شدنی و چراغ های دیگر

29 مرداد 1396

میزان روشنایی نقش بسیار مهمی در هر اتاق دارد اما این نقش در حمام بسیار حیاتی می شود. اگر لامپ اشتباه را انتخاب کنید، چهره شما به زردی می زند و اگر چراغ ها را در جای نامناسب نصب کنید، مجبورید در سایه اصلاح کنید. مردم گاهی فکر می کنند که نصب یک دیوارکوب به تنهایی کافی و رمانتیک است، اما این کار پاسخگو نیست. شما منابع مختلفی از نور لازم دارید که هم حمامی زیبا ایجاد کنید و هم...

تضاد و زیبایی؛ نورپردازی مدرن در اتاق های سنتی

تضاد و زیبایی؛ نورپردازی مدرن در اتاق های سنتی

02 تیر 1396

با کمک لوستر، چراغ های رومیزی و چراغ های آویز، شکلی متفاوت به اتاق های کلاسیک بدهید. از لحاظ سبک و عملکرد، چراغ های بیش تر و متفاوت تری از آنچه می بینید، وجود دارد. هنگام در نظر گرفتن سبک، جنس و روشنایی، توجه داشته باشید که چراغ های زیبا بدون شک، جزئی بسیار مهم در شکل، حس و کاربرد اتاق دارد. اگر سلیقه شما در فضای داخلی متمایل به طراحی سنتی است، باز هم از چراغ های مدرن استفاده...

هشت روش طراحی فضای داخلی با استفاده از نوردهی مناسب فضا

هشت روش طراحی فضای داخلی با استفاده از نوردهی مناسب فضا

13 دی 1395

اغلب افراد از اینکه منزلشان نور مناسبی ندارد، شکایت می کنند. عدم روشنایی و نور مناسب در آشپزخانه، سرویس حمام و اتاق خواب ها، در اکثر خانه ها وجود دارد. در اینجا ما هشت روش به شما معرفی می کنیم تا بتوانید با انتخاب لوازم روشنایی مناسب، فضای خانه یتان را افزایش دهید و آن را زیباتر کنید. 1- در فضاهای کوچک به جای نصب لوستر یا لامپ های سقفی آویزان، از لامپ های کوچک سقفی LED استفاده کنید. گاهی...