راهنمای خرید هواسازهای خانگی

اگر آلرژی یا آسم دارید یا اگر به آلودگی هوا حساس هستید، ممکن است به فکر خرید یک هواساز برای منزل تان افتاده باشید. با وجود دستگاه های مختلف موجود در بازار، خرید یک نمونه خوب ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. این راهنما به شما کمک می کند تا هواساز هایی که ارزش هزینه کردن دارند را پیدا کنید.
 

چرا باید از هواساز استفاده کنیم؟

 راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

آلودگی هوا در خانه از دو عامل ذرات معلق (گرد و غبار) و گازهای آلاینده (دود اتوموبیل ها) تشکیل می شود و به دلیل راکد بودن هوا در منزل می تواند از آلودگی بیرون بسیار بدتر باشد. کسانی که از آسم یا آلرژی رنج می برند، به شدت به کیفیت هوا حساس اند و در کنار دوری از موارد آلرژی زا، استفاده از یک هواساز خوب برای آن ها بسیار سودمند خواهد بود.

 

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

نه فقط هوا بلکه تمام منزل تان را تمیز کنید.

 راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

هواسازها در پاکسازی هوا بسیار موثرند اما مساله این است که گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی و مواردی از این قبیل، همیشه در هوا معلق نیستند. بسیاری از ذرات آلرژی زا پس از مدتی بر روی زمین، فرش یا مبلمان می نشینند؛ جاهایی که هواساز دیگر به آن دسترسی ندارد. نظافت منزل در کنار استفاده از دستگاه هواساز کمک زیادی به بالا بردن کیفیت هوا می کند. برای داشتن خانه ای پاکیزه به موارد زیر توجه کنید:

 

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

- فرش های بزرگ را جمع کنید؛ کف سرامیک یا پارکت بسیار راحت تر تمیز می شود و قابل شست و شو است.

- برای گردگیری روزانه از دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

- سیگار کشیدن در خانه را ممنوع کنید.

- در طول آشپزی حتما هود آشپزخانه را روشن نگه دارید.

- از رفت و آمد با کفش در منزل خودداری کنید.

 

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

هواساز ها چگونه کار می کنند؟

چندین گونه از هواسازها در بازار موجود است اما تمام آن ها مفید یا ایمن نیستند. مهم است بدانید دستگاهی که می خرید دارای چه ویژگی هایی است؛ بنابراین پیش از خرید توضیحات کاتالوگ آن را به دقت بخوانید. محصول موردنظر ممکن است به یک یا چند مورد از روش های زیر هوا را تصفیه کند:

- فیلتر ذرات معلق: این روش رایج ترین و موثرترین راه در تصفیه هوا ست.

- فیلتر کربن: این فیلتر معمولا در کنار فیلتر ذرات معلق استفاده می شود و باعث جذب برخی مواد شیمیایی به سطح کربن می شود.

- فیلتر پرتو فرابنفش: این فیلتر از نور فرابنفش برای از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها استفاده می کند.

- فیلتر رسوب دهنده الکترواستاتیک: به ذرات وارد شده به این تصفیه کننده ها بار الکتریکی وارد می شود؛ سپس توسط یک صفحه با بار منفی جذب می شوند. این دستگاه ها مقدار کمی اوزون تولید می کنند که برای ریه مضر است. بنابراین بهتر است که از اینگونه هواسازها استفاده نکنید.

 

راهنمای خرید هواسازهای خانگی

 

هواساز های قابل حمل

این دستگاه ها گزینه خوبی برای مکان های کوچک هستند. برای مکان های بزرگتر هم می توان از دو یا سه هواساز قابل حمل استفاده کرد. اگر اجاره نشین هستید از این مدل استفاده کنید تا در هنگام جا به جایی هیچ گونه دردسری نداشته باشید.

 

راهنمای خرید هواسازهای خانگی