لامپ FPL (فلورسنت)

در سال های اخیر از جمله محصولاتی که جایگاه بسیار مناسبی در روشنایی داخلی محیط های متفاوت کسب کرده است، لامپ ‌های FPL (فلورسنت) می باشد. در واقع این لامپ ‌ها نسل تازه لامپ‌ های مهتابی فلورسنت T8 به حساب می آیند. لامپ FPL (فلورسنت) سبب شکل ظاهری مناسب و راندمان بالا، یکی از انواع لامپ‌ هایی است که از آن استفاده زیادی می شود. البته لازم به ذکر است این لامپ‌ ها علی رغم مزایایی که دارند، دارای معایب بزرگی می باشند که از جمله آن ها می توان به استفاده از فلز سمی جیوه در لوله شیشه ‌ای یا ساطع کردن اشعه خطرناک ماورای بنفش UV (البته به میزان اندک) اشاره کرد. 

 

مزایای لامپ های FPL (فلورسنت):

- سازگاری با محیط زیست

- استفاده از فسفر کمتر نسبت به سایر لامپ های کم مصرف

- 90 درصد میزان عملکرد بیش تر

- مصرف انرژی کمتر

- عمر طولانی تر

- دارای رنگ های مختلف آفتابی، آفتابی ملایم، مهتابی و...

- امکان روشن شدن آنی

- توانایی کار با بالاست القایی و الکترونیکی

- پایه های این لامپ ها به طور سوزنی تولید می شوند و می توانند در مهتابی های مدل جدید در سوکت مربوطه، چفت شوند.

 

معایب لامپ های FPL (فلورسنت):

- ضخامت پوشش فسفر درون Tube این لامپ که نور فرابنفش منتشر شده را به نور مرئی تبدیل می کند، بعد از مدتی کاهش می یابد و همین موضوع سبب انتشار مقدار کمی نور فرابنفش به فضا می شود که برای سلامتی زیان دارد.

- اگر Tube این لامپ شکسته شود، بخار جیوه درون آن در فضا پراکنده می شود که به شدت زیان آور و سرطان زاست.

- لامپ ‌های FPL (فلورسنت) با بالاست خارجی راه اندازی می گردند، به همین دلیل در موارد بسیاری در صورت سالم بودن لامپ، به دلیل ایراد در بالاست، سیستم روشنایی با اشکال مواجه می شود.

- به دلیل انتشار نور لامپ در کلیه جهات، استفاده از رفلکتور با کیفیت در قاب لامپ به منظور انعکاس همه نور لامپ به سطح کار لازم است که این موجب بالا رفتن هزینه قاب و در کل سیستم روشنایی می شود.