دیوار سبز

دیوار سبز یا Green wall یا نمای سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی و مستقل یا بر روی یک دیوار شکل می گیرد. دیوارهای سبز در خیلی از نقاط به صورت طبیعی به وجود آمده اند؛ همانند رشد و گسترش گیاه مو چسب بر روی نمای ساختمان های قدیمی. در بسیاری از نقاط نیز با استفاده از اصول مهندسی و دانش و شناخت از گیاهان، می توان این نماهای سبز دلپذیر را در مکان های دلخواه خلق نمود.

 

دیوار سبز، سیستم کاشت عمودی و دکوراسیون عمودی بر روی دیوار خانه یا دیوار با پوشش گیاهی است. تقریبا در هر قسمت دیوار سبز، زندگی گیاهی در جریان است. دیوار سبز با مکش هوا به مجاری سازه به عنوان یک تصفیه کننده هوا در محیط داخلی عمل می کند. با توجه به مطالعات انجام شده در دانشگاه های مختلف، بخشی از هوای تازه در ساختمان با این روش فراهم می شود. آبیاری این سیستم به روش هیدروپونیک و به صورت کنترل شده انجام می گیرد. از چراغ های مخصوص جهت نورپردازی گیاهان استفاده می شود و آن ها را بی نیاز از نور طبیعی می کند.

 

استفاده از چراغ رشد می تواند باعث ماندگاری دیوار سبز شده و به عنوان یک قطعه دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار گیرد. شاید شما هم در نظر دارید از یک دیوار سبز برای مکانی که هستید، استفاده کنید؛ در این صورت آیا نور مناسبی جهت رشد گیاهان در اختیار دارید؟ دیوار سبز پرتابل می تواند به کسانی کمک کند که قابلیت ساخت دیوار سبز دائم را نداشته و شاید در نظر داشته باشند تا با جابجایی دیوار سبز، خودشان تنوع دکوراتیو مناسبی به محل زندگی یا کار خود بدهند.

 

مزایای استفاده از دیوار سبز:

دیوار سبز علاوه بر زیبایی بصری، دارای فواید بی شماری است. از جمله ایجاد ارزش افزوده برای واحدهای مسکونی، ایجاد دید بصری مناسب برای ساکنین و واحدهای همسایگی، افزایش سرانه فضای سبز شهری و سرانه فضای سبز خود ملک، رعایت اصول توسعه پایدار، کاهش دمای فضاهای داخلی در فصول گرم، ایجاد الگوی مهندسی مناسب در راستای توسعه فضای سبز عمودی.