لامپ رشته ای

لامپ التهابی حبابی (Incandescent Light Bulb) یا لامپ رشته ای، منبع نوری ساخته بشر است که نور سفید درخشانی از خود ساطع می کند. یک جریان الکتریکی از یک رشته نازک رسانا عبور می کند که تا حد نوردهی، آن را گرم می کند. یک حباب شیشه ای بسته از رسیدن اکسیژن به رشته جلوگیری می کند زیرا که در غیر این صورت، رشته سریعا اکسید و خراب خواهد شد.

 

به لامپ های رشته ای گاهی اوقات لامپ الکتریکی گفته می شود که در ابتدا به لامپ های قوسی اطلاق می شده است. همچنین به آن ها در تئاتر، تلویزیون و صنایع فیلم سازی، لامپ حبابی نیز گفته می شود که این اصطلاح در استرالیا رواج بیشتری دارد. 

  

کاربردهای لامپ رشته ای:

لامپ های رشته ای در سایز ها و ولتاژهای متنوعی ساخته می شوند؛ از 1/5 ولت تا 300 ولت. این نوع از لامپ نیازی به تجهیزاتی خارجی برای روشنایی ندارد و قیمت تولید بسیار پایینی دارد. همچنین با هر دو نوع جریان DC و AC به خوبی کار می کند؛ در نتیجه لامپ رشته ای به صورت وسیع در نوردهی منازل و مکان های تجاری، منابع نوری متحرک، چراغ های مطالعه، چراغ های اتومبیل ها و چراغ قوه ها و مصارف تبلیغاتی و دکوراسیون، کاربرد دارد.

لامپ های رشته ای به تدریج در بسیاری از کاربردها جای خود را به لامپ های فلورسنت، لامپ های فلورسنت فشرده، لامپ های تخلیه الکتریکی پرنور، LED ها و منابع دیگر می دهند که به ازای مصرف مقدار مشابهی از انرژی، مقدار بیشتری نور مرئی از خود ساطع می کنند. در بسیاری از مناطق دنیا تلاش می شود به منظور بالا بردن بازده نوری و کاهش مصرف انرژی، لامپ های رشته ای را از رده خارج کنند.