پانل مشبک MDF

ام‌ دی‌ اف (MDF) چیست؟

ام‌ دی‌ اف (MDF) مخفف واژه "تخته فیبر با چگالی متوسط" (Fiberboard Medium Density) است که جز فرآورده ‌های چوبی محسوب می ‌شود. ام‌ دی‌ اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌ گردد. چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. ام دی اف (MDF) در واقع یک تخته فیبر نیمه سنگین و یکی از انواع ورق های فشرده شده می باشد که دارای قابلیت های فراوان و منحصر به فردی است که باعث شده در طی سال های اخیر مورد استقبال افراد مختلف قرار گیرد. انواع مختلف طرح های پانل مشبک MDF، در فروشگاه اینترنتی آیلاهوم موجود است.

 

پانل مشبک فلت مدل GP-127پانل مشبک فلت مدل GP-128

 

مزیت های ام دی اف:

ام دی اف ها دارای مزیت های زیادی هستند که مهم ترین آن ها شامل استحکام زياد، قابليت انجام سازه هاي مختلف مانند روکش و رنگ، قيمت مناسب، سطوح صاف و قابليت ماشين کاري شدن، می باشد. اما مزیت اصلی آن ها در مقایسه با سایر چوب ها، قیمت مناسب تر است.

از ام دی اف ها به عنوان پانل دیواری یا پانل دیوارکوب برای پوشش دیوار و سقف ها استفاده می کنند. البته به صورت معمول این پانل ها از جنس چوب طبیعی یا پی وی سی ساخته می شوند. در واقع پانل های دکوراتیو از جنس ام دی اف با روکش PVC هستند. نکته مهم این است که این روکش باعث می شود تا پانل های دیواری علاوه بر اینکه نمای زیبا تری پیدا می کنند، ضد آب هم شوند.

 

پانل مشبک فلت مدل GP-111پانل مشبک فلت مدل GP-102

 

دستگاه CNC:

برای تولید و ساخت ام دی اف از دستگاه CNC استفاده می شود و به وسیله این دستگاه می توان هر نوع عملیات تراش، سوراخ کاری و همچنین هر نوع برشی را با دقت و در سریع ترین زمان ممکن انجام داد. البته دستگاه های برش ام دی اف بسیار متنوع بوده و دارای قابلیت های مختلفی هم می باشند. مثلا برای ساخت درب از دستگاه CNC مخصوص ساخت درب استفاده می شود.

 

پانل مشبک فلت مدل GP-140پانل مشبک فلت مدل GP-116

 

برش کاری MDF:

با استفاده از برش کاری می توانید شکل های مختلفی را با ام دی اف ایجاد کنید. برای مثال می توانید شکل شخصیت های کارتونی، اسم اشخاص و حتی لگو شرکت ها را ترسیم کنید و بعد از برش، آن ها را رنگ کنید. حتی می توانید با استفاده از دستگاه پرس وکیوم، روی آنها را روکش پی وی سی بکشید. تنوع رنگ روکش پی وی سی بسیار زیاد بوده و حتی می توان گفت که به تعدادی رنگ های ام دی اف، روکش پی وی سی وجود دارد که شما می توانید به راحتی رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

پانل مشبک فلت مدل GP-101پانل مشبک فلت مدل GP-110

 

پانل مشبک MDF:

پانل مشبک MDF دارای طرح های مدرن و فانتزی بوده که در طراحی داخلی ساختمان ها از آن ها استفاده می شود. از این پانل ها معمولا به عنوان پارتیشن استفاده می شود. ابعاد این پانل ها به صورت استاندارد 224 × 122 سانتی متر است و ضخامت استاندارد آن ها نیز 16 میلی متر می باشد.

 

پانل مشبک فلت مدل GP-106پانل مشبک فلت مدل GP-129

 

نحوه نصب پانل مشبک MDF:

برای نصب و اجرای پانل مشبک MDF نیاز به عملیات تخصصی نیست ولی نیاز به آموزش دارد. این پانل ها معمولا به صورت پارتیشن با استفاده از گیره های پلاستیکی یا بست های آلومینیومی، نصب می شوند.

 

 

پانل مشبک فلت مدل GP-188پانل مشبک فلت مدل GP-179