آسمان مجازی چیست؟

در جامعه شهری امروز به وضوح می ‌توان گفت که انسان کاملا از فضای آرامش بخش فاصله گرفته است. دلیل این مساله را می‌توان تراکم زیاد ساختمان ها و دوری از مناظر طبیعی دانست. یکی از عوامل اصلی در کاهش اضطراب و رفع خستگی های روحی و روانی، قرار گرفتن در طبیعت و فضای دلنواز است. بر همین اساس استفاده از آسمان مجازی در طراحی دکوراسیون، رواج یافت. بنابراین آسمان مجازی را می‌توان نوعی سقف کاذب و غیرباربر تعریف کرد که با استفاده از نورپردازی مصنوعی و تصاویر زیبا تا حدی احساس حضور در طبیعت را به ساکنان القا می‌کند. 

آسمان مجازی نسل جدید سقف های کاذب است. این سقف در نورپردازی محیطی، شیوه ای جدید است که دارای سه قسمت است:

 

سازه نورپردازی

یکی از ویژگی های طبیعی نشان دادن این سقف، نورپردازی مناسب و کاملا اصولی آن است و اولین بخش آسمان مجازی، سازه نورپردازی می باشد که به سقف اصلی متصل می شود. جهت ایجاد نور از سه المان زیر استفاده می شود:

  • نورپردازی با استفاده از لامپ های FPL
  • نورپردازی با استفاده از لامپ های T4 و T5
  • نورپردازی با استفاده از LED

 

سقف کاذب

دومین بخش آسمان مجازی، سازه سقف کاذب است که بعد از سازه نورپردازی، با فاصله اصولی اجرا می شود. با توجه به بودجه مشتری، محیط به وسیله انواع سقف کاذب دکور می شود.

 

تایل آسمان مجازی

وجه تمایز این سقف با سقف های کاذب دیگر، تایل های این نوع سقف است. روی تایل های آسمان مجازی، تصاویر با ترکیبی از آسمان با المان طبیعی مثل ابر ، درخت و حتی المان های غیرطبیعی مثل هواپیما، مطابق با سلیقه مشتری چاپ می شود. تعداد تایل ها بستگی به سلیقه و بودجه مشتری، قابل انتخاب و سفارش می باشد. بعد از انتخاب طرح و سفارش، طرح انتخابی بر روی تایل ها چاپ می شوند و به صورت پازل جایگذاری می گردند.

 

ویژگی های آسمان مجازی

این سیستم علاوه بر زیبایی، خواص متعددی دارد که برخی از مهم ترین این خواص عبارتند از:

  • ایجاد آرامش و کاهش استرس در بیننده
  • بالا بردن کارایی یا راندمان کاری
  • افزایش نشاط و روحیه بیمار
  • بالا بردن آستانه عصبانیت و خستگی در افراد